Evaluation of extreme wave statistics by using two wind data sets for Western Black Sea region in Turkey
Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesi için iki rüzgar veri seti kullanılarak en yüksek dalga değerlerinin hesaplanması
  1. Tez No: 383339
  2. Yazar: CEVDET ONUR EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yerinde yapılan dalga ölçümleri kısıtlı veya var olmadığından dolayı Türkiye'deki kıyı yapılarının tasarımları rüzgar ölçümlerine dayanmaktadır. Farklı rüzgar veri setleri kullanıldığı takdirde, bu setlerin tasarıma olan etkilerini görebilmek amacıyla Türkiye kıyılarında en çok kullanılan veri setleri olan meteoroloji ve ECMWF veri setleri analiz edilip en yüksek değerler istatistiği bakımından karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin Karadeniz'in batısında kalan kıyılarından yedi adet nokta seçilip, noktalardaki veri setleri kendi kaynaklarından elde edilmiştir. Bu veriler analiz için gerekli olan wind.exe ve W61 programlarına uyumlu hale getirilebilmek için tekrardan düzenlenmiştir. Her bir bölge için dağılım grafiği ve rüzgar gülleri kullanılarak görsel karşılaştırmalar ve en yüksek değerler istatistiği kullanılarak sayısal karşılaştırılmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar geçmiş çalışmalar da kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar sunulmuştur. Ayrıca, yerel ve ulusal medya haber siteleri ve bunların arşivlerinden elde edilen geçmiş fırtınalara ait bilgiler ışığında mevcut veri setleri bu araştırma ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design of coastal structures in Turkey depends on wind measurements since on-site wave measurements either do not exist or very limited. Two of the most commonly used wind data sets, meteorology and ECMWF, are decided to be compared and analyzed in terms of extreme wave characteristics to see their effects on design process when different data sets are utilized. For this purpose, seven points are selected along western coast of Black Sea in Turkey and both data sets are acquired from their respective sources. These data are re-arranged and organized to make them compatible with programs necessary for analysis, namely wind.exe and W61. For each location, graphical and numerical comparisons are made by plotting scatter graphs and wind roses for visualization and extreme analysis for numeric calculations. Obtained results and previous studies around selected regions are compared and results are presented. Also, an additional research on historical storm events based on online sources of local and national media is presented and results are compared with available data sets.