Numerical simulation of free surface flows at fish passages
Balık geçitlerindeki serbest yüzeyli akımın sayısal benzetimi
  1. Tez No: 383344
  2. Yazar: KEREM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nehirlerin üzerine inşa edilen hidroelektrik santraller akım kesitinin büyük bir bölümünü tıkayarak, nehir boyunca göç eden balıkların geçeceği bir boşluğun kalmamasına sebep olur. Bu problemin üstesinden gelmek için nehir boyunca barajların bulunduğu kesitlerde balık geçitleri inşa edilmektedir. Tasarım aşamasında bu yapıların içerisindeki akımın hidrodinamiğini anlamak çok önemlidir. Balık geçitlerindeki debi, hız, ivme ve türbülans karakteristikleri gibi parametreler üç boyutlu sayısal benzetim yöntemleri ile elde edilebilir. Bu çalışmada farklı balık geçidi konfigürasyonları için bu parametrelerin değişimi incelenmiştir. Genel olarak, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) farklı tasarım senaryoları çalışılabildiği için, teknik balık geçitlerindeki serbest yüzeyli akımların incelenmesinde etkili bir araç olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydroelectric dams build on the rivers block most of the flow section and leaves no space for the migrating fish along the rivers. Fish passages are built along the river at those locations to overcome this problem. Understanding the hydrodynamics inside these structures is essential in the design process. Parameters like discharge, velocity, acceleration and turbulence inside the fish passage can be obtained using three dimensional numerical simulations. Change in these parameters is investigated for different fish passage designs within this study. Overall, computational fluid dynamics (CFD) appears to be an effective tool for analyzing free surface flows over technical fish passes for studying of different design scenarios.