Proteomics of Phanerochaete chrysosporium under heavy metal stress
Ağır metal stresi altında Phanerochaete chrysosporıum'un proteomiği
  1. Tez No: 383345
  2. Yazar: VOLKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, sitozolik proteome fraksiyonu için 2D-PAGE-MS ve membran proteinleriyle zenginleştirilmiş proteom fraksiyonu için GeLC-MS yöntemi kullanılaraki P. chrysosporium'un ağır metal yanıtı analiz edilmiştir. 2D-PAGE-MS analizinden sonra, Cu ile muamele edilmiş örneklerde toplam 123 proteinin farklı olarak ifade edildiği tespit edilmiş ve bunların 89 tanesi tanımlanabilmiştir. Tanımlanan bu 89 spotun 58 farklı genin ürünü olduğu belirlenmiştir. Genel olarak bakıldığında miktarınca önemli artış görülen protein gruplarının: (I) Ras ve NAC sinyal proteinlerini, (ii) redoks metabolizması ve oksidatif hasara karşı savunma mekanizması proteinlerini, (iii) translasyon ve transkripsiyon proteinlerini, ve (iv) fonksiyonu henüz belirlenememiş proteinleriiçerdiği belirlenmiştir. Cd ile muamele edilmiş örneklerin 2D-PAGE-MS analizi ise toplam adet protein spotunun farklı olarak ifade edildğini göstermiştir. Bu 130 protein spotundan 89 tanesi tanımlanabilmiştir. Tanımlanan 89 spotun toplam 58 farklı gen ürününü temsil ettiği tespit edilmiştir. Cu ile muamele edilmiş örneklerden alınan sonuçlara benzer biçimde, Cd'ye maruz bırakılmış örneklerden tanımlanan ve miktarlarında artış görülen proteinlerin şu fonksiyonel gruplara ait oldukları görülmüştür: (i) Ras ve NAC sinyal proteinleri, (ii) anti-oksidan proteinleri, (iii) şaperon sıcaklık şoku proteinleri, (iv) transkripsiyon ve karbohidrat metabolizması proteinleri ve (v) fonksiyonu henüz belirlenememiş olan proteinler. Hücreleirn liziz enzimleri yardımıyla parçalanması ve iki fazlı PEG/Dextran ayrıştırma yönteminin kullanılması sayesinde membran proteinleri başarılı bir şekilde zenginleştirilmiştir. Membran proteinlerinin kantitasyonu için ise 15N temelli SILAC yöntemi kullanılmıştır. 2, 4, ve 8 saat boyunca Cu'ya maruz bırakılmış örneklerin GeLC-MS yöntemiyle analizi sonrası 700'den fazla protein tanımlanmıştır. Hücre içi lokasyon analizi sonuçları, tanımlanabilen proteinlerin yaklaşık %20'sinin plasma membran proteini olduğunu göstermiştir. Tanımlanmış proteinlerden 83 adedinin miktarının Cu etkisiyle arttığı, 55 tanesinin ise miktarının azaldığı görülmüştür. Buna ek olarak 32 adet protein sadece Cu'ya maruz bırakılmış örneklerde tespit edilirken, 18 adet protein ise sadece kontrol örneklerinde görülmüş ancak Cu'ya maruz kalmış örneklerde tespit edilememiştir. Miktarında artış görülen proteinlerin dahil olduğu ana fonksiyonel gruplar: (i) enerji üretimi ve çevrimi proteinleri, (ii) hücre içi trafiği, sekresyon ve vesiküler taşıma proteinleri, (iii) posttranslasyonel modifikasyon proteinleri ve şaperonlar (iv) translasyon ve ribozomal biyogenez proteinleri ve (v) hipotetik proteinler olarak belirlenmiştir. Sadece Cu etkisiyle ortaya çıkan, ancak Cu'ya maruz kalmamış kontrol örneklerinde belirlenemeyen protein grupları ise (i) hücre içi trafiği, sekresyon ve vesiküler taşıma proteinleri, (ii) sinyal transdüksiyon mekanizması proteinleri ve (iii) postranslasyonel modifikasyon proteinleri ve şaperonlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, time-dependent heavy metal response of the white rot fungus P. chrysosporium was analyzed by using 2D-PAGE-MS for soluble cytosolic fraction and GeLC-MS approach for membrane enriched fraction. After the 2D-PAGE-MS analysis, a total of 123 protein spots were detected as differentially expressed for Cu-exposed samples and 89 of them were identifed. Further analysis revealed that the 89 protein spots are the products of the 58 distinct ORFs. Overall, strongly up-regulated proteins included (i) Ras and NAC signalling, (ii) defense against oxidative damage and redox metabolism, (iii) translation and transcription and (iv) yet unknown function represented by putative proteins. For the cadmium-exposed cells, a total of 130 spots were detected as differentially expressed after Cd exposure for 1h, 2h, 4h and 8h in P. chrysosporium proteome. MALDI-TOF analysis of these 130 protein spots identified 89 of them. Further analysis revealed that these 89 protein spots are the products of 58 distinct ORFs. Similar to Cu exposed samples, strongly up-regulated protein groups included (i) Ras and NAC signalling, (ii) defense against oxidative damage (iii) heat shock proteins (HSPs) and chaperons, (iv) transcription and carbohydrate metabolism and (v) poorly characterized hypothetical proteins. Membrane proteins were successfully obtained by disrupting the cells with the help of lysing enzymes and enriched by employing PEG/Dextran aqueous two phase separation method. For quantification of the membrane enriched proteins, 15N based SILAC method was utilized. GeLC-MS analysis of the Cu-exposed samples resulted in identification and quantification of more than 700 proteins for the Cu exposure of 2h, 4h and 8h. Subcellular location prediction analysis revealed that 20% of the identified proteins were plasma membrane proteins. Among the identified proteins, 83 were found to be as upregulated and 55 were found to be down-regulated. In addition to these, 32 proteins were only detected in Cu exposed samples and 18 of the proteins could not be detected after Cu treatment.