Experimental and numerical study of spring-in angle in corner shaped composite parts
Köşeli geometriye sahip kompozit parçalarda oluşan geri yaylanmanın deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 383354
  2. Yazar: KEREM FURKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE ERDAL ERDOĞMUŞ, PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, köşeli geometriye sahip ve Hexcel'in AS4/8552 UD prepreglerinden üretilen kompozit parçalarda karşılaşılan geri yaylanma problemi araştırılmıştır. Bu amaçla, literatürede bulunan iki boyutlu (2-B) basit bir geometrik model oluşturmuş ve bu modele göre geri yaylanma hesabı yapılmıştır. Daha sonra otoklav işlemi ile U şekline sahip parçalar üretilmiş ve bu parçalar üzerinde geri yaylanma ölçümleri yapılmıştır. Son olarak, ABAQUS içerisinde kalıp-parça etkileşimini, kürlenme büzülmesini ve reçinenin hal değişimlerini hesaba katan üç boyutlu (3-B) bir model oluşturulmuş ve geri yaylanma simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Nümerik analiz modeli ile bulunan 0.92°'lik geri yaylanma açısının deneysel yöntem ile bulunmuş olan 0.85°'lik geri yaylanma açısına oldukça yakın olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, köşeli geometriye sahip kompozit parçaların geri yaylanma analizini gerçekleştirebilmek için 3-B etkili bir ABAQUS modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, spring-in problem encountered in corner shaped composite parts which are made of Hexcel's AS4/8552 unidirectional (UD) prepregs is investigated. For that purpose, a simple two dimensional (2-D) geometrical model available in the literature is implemented and spring-in is calculated according to this model. Then using autoclave process, U-shaped composite parts are manufactured and spring-in measurements are performed on these parts. Finally, a three dimensional (3-D) numerical model in ABAQUS is constructed by taking tool-part interaction, cure shrinkage and state transformations of resin into account and spring-in simulation is performed. Spring angle of 0.92° found by numerical analysis model is found to be in good agreement with the spring angle of 0.85° found by experimental method. Consequently, an efficient 3-D ABAQUS model is developed for spring-in analysis of corner shaped composite parts.