Experimental and finite element analysis of rotary draw tube bending process
Döner çekme ile boru bükme işleminin deneysel ve sonlu elemanlar analizi
- Tez No: 341094
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, UZMAN S.KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Döner çekme ile bükme dairesel profiller için kullanılan en yaygın büküm şeklidir. Kesit alanı deformasyonu ve geri yaylanma büküm sırasındaki en çok karşılaşılan problemlerdir. Geri yaylanma genel olarak üretici tarafından fazla bükme ile çözülen kaçınılmaz bir sorundur. İçi boş dairesel boruların kesit deformasyonları, bu profillerde daha fazla gerinim ve bozulma meydana gelmesi nedeniyle dikkate alınması gereken önemli bir problemdir. Döner çekme ile bükme işlemi sırasında, içi boş dairesel profillerin kalıpla temas eden iç yüzeylerindeki et kalınlığı artarken, dış yüzeydeki et kalınlığı ise azalır. Kırışıklık ise büyük çaplı ve ince cidarlı boruların bükümlerinde iç yüzeylerde oluşan bir problemdir.Bu araştırmada döner çekme ile bükme işleminin deneysel ve sonlu eleman analizi sonuçları karşılaştırılmıştır. Amaç, iki farklı malzeme tipinin, SS304 ve St37, büküm karakteristiklerini elde edip, istenilen üretimin sağlanabilmesi için yapılacak olan büküm sayısını azaltmaktır. Döner çekme ile bükme işlemindeki ana değişkenler büküm açısı, büküm yarıçapı, büküm yapılacak parçanın malzeme özellikleri ve geometrisidir. Bu çalışmada büküm işlemini ele almak için, deneylerde ve sonlu eleman analizlerinde, iki farklı malzeme, üç farklı büküm açısı ve üç farklı boru geometrisi kullanılmıştır. Sonlu elemanlar analizlerinde ise açık metot kullanılmıştır. Deney sonuçları ile sonlu eleman analizleri sonuçlarının ile tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rotary draw bending, which has very good flexibility and easy tooling, is one of the most preferred bending types for tubular profiles. Cross-section distortion and the spring-back phenomena are commonly faced problems in bending processes. Spring-back is the inevitable problem that is to be solved by manufacturer, generally by overbending. For hollow tubes cross-section distortion is another difficulty since using hollow tubes results in higher strain rates and distortions. During the process the thickness of the hollow tube at the inner surface, which is contacting with the die, increases and the thickness of the tube at the outer surface decreases. Wrinkling is another important defect that occurs at the inner surface of the tube in large diameter thin walled tube bendings.This research compares the experimental results with the finite element analysis of the rotary draw bending process. The aim is to obtain bending characteristics of the two material types, SS304 and St37 and so, to reduce the number of the bending in manufacturing. The main parameters in rotary draw bending process are the bending angle, bend radius, material properties and the geometry of the tube that is to be bent. In this study, to deal with the process, two different materials, three different bending angles and three different tube geometries are used in experiments as well as in finite element analysis. In finite element analysis explicit method is used. It is seen that the experimental results are in good agreement with the numerical results.