Design and performance analysis of a pump-turbine system using computational fluid dynamics
Pompa türbin sisteminin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile tasarımı ve performans analizlerinin yapılması
- Tez No: 383357
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK, DR. KUTAY ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada Pompa-Türbin sisteminin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) metodları kullanımı ile tasarımı parametrik bir metodoloji olarak araştırılmıştır. Pompa-Türbin parçaları deneyim eğrileri ve teorik tasarım metodlarına göre parametrik olarak oluşturulmuştur. Oluşturulan bu parçalar daha sonra 28 metrelik düşüde pompa olarak çalışabilen 500 kW türbin elde etmek için değiştirilmiştir. Pompa-Türbin parçalarının son tasarımları HAD simulasyon sonuçlarına göre parametreler değiştirilerek elde edilmiştir. Tasarımı yapılan Pompa-Türbin parçaları salyangoz, sabit kanatlar, ayar kanatları, çark ve emme borusudur. Bu parçalar sadece türbin modu özellikleri için değil aynı zamanda pompa modu özellikleri için de tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a parametric methodology is investigated to design the Pump-Turbine system using Computational Fluid Dynamics ( CFD ). The parts of a Pump-Turbine are created parametrically according to the experience curves and theoretical design methods. Then, these parts are modified to obtain 500 kW turbine working as a pump with 28.15 meters head. The final design of a Pump-Turbine parts are obtained by adjusting parameters according to the results of the CFD simulations. The designed parts of the Pump-Turbine are spiral case, stay vanes, guide vanes, runner and draft tube. These parts are designed to obtain not only turbine mode properties but also pump mode properties.