Numerical modelling of continuous transverse grates for hydraulic efficiency
Sürekli enlemesine olan ızgaraların verimlilikleri için sayısal modelleme
- Tez No: 383367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında küçük yollar için yeni yöntem olarak önerilen ızgara drenaj sistemleri bilgisayar ortamında sayısal çözümleme yöntemiyle incelenmiştir. Model daha önce ODTÜ Hidromekanik laboratuarında tasarlanan ve inşa edilen düzeneğe dayanmaktadır. Dikdörtgen kanal şeklinde düzenlenen model küçük bir yol platformu vazifesi görmekte olup genişliği 0.9 metre olarak alınmıştır ve bu platform ızgaralı drenaj sistemine bağlanmıştır. Fiziksel koşullar Flow 3D programı ile modellenmiştir. Bilgisayar modelinde ızgaradan geçen akım miktarları hesaplanmış ve bu sonuçlar daha önce gerçekleştirilen deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalara ek olarak bu modelde kanal kapasitesi arttırılıp düzeneğe daha yüksek debide akımlar verilmiş ve yüksek akımlar karşısında ızgara sisteminin nasıl davranış sergileyeceği izlenmiştir. Birçok debi için ızgara verimlilikleri hesaplanmış ve bunların sisteme verilen toplam debi ve Froude sayısı ile olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical analyses of newly proposed grated inlet system for small roads are carried out. The model is based on a setup constructed in Hydromechanics Laboratory of METU. The physical model which is a rectangular channel of 0.9m width acts as a small road and continuous transverse grate system is installed as an inlet structure. The physical conditions were modeled by using Flow 3D software. The rates of the intercepted flows are measured and compared with the results of experimental data collected previously. In addition, channel capacity of the system has increased in numerical model in order to see behavior of the system with the higher amounts of flow rates. The efficiencies of continuous transverse grate are calculated with the various amounts of flow rates and their relations with total flow rates and Froude numbers are demonstrated.