Estimation of potential earthquake losses for the evaluation of earthquake insurance risks
Deprem sigortası risklerinin değerlendirilmesi için beklenen deprem yitimlerinin tahmini
- Tez No: 383366
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Büyük depremlerin sebep olduğu kayıpların tahmini sigortacılık sektöründe çok önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda meydana gelen büyük magnitüdlü depremler, sigorta şirketleri ile müşterileri, beklenen deprem hasarlarının gerçekçi bir şekilde elde edilmesine zorlamıştır. Dolayısı ile sismik riskin haritalanması sigorta şirketlerinin başlıca görevi olmuştur. Sismik riskin haritalanması için sismik tehlike ile ilgili bilgiyi mühendislik yapılarında beklenen deprem hasarlarına ilişkin bilgi ile sistematik bir şekilde birleştiren bir modelin geliştirilmesi gereklidir. Bu çalışma ilk olarak, uygun stokastik modellere dayanan en güncel sismik tehlike modelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Haritalanmış sismik tehlike bilgilerini risk ölçütüne dönüştürmek için yapı hasar görebilirlik verilerinin de işin içine katılması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmanın ikinci amacı değişik büyüklükteki deprem etkilerine maruz kalındığında yapıların göreceği hasarların tahmini için olasılıksal yöntemlerin belirlenmesidir. Son olarak da olasılıksal sismik tehlike analizi sonuçlarını sismik tehlikeye maruzluk ve kırılganlık bilgileri ile birleştirerek beklenen yıllık yitim değerleri ve belirli tekerrür süreleri için yitim aşımları bilgilerini haritalayacak bir modelin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Geliştirilecek modelin çıktısı sigorta şirketlerinin ileriye dönük deprem risklerini değerlendirmelerine önemli bir katkı getirecektir.
Özet (Çeviri)
Estimation of extreme seismic losses has been a major concern for the insurance sector. Especially, the recent series of large magnitude earthquakes have forced both the client and the insurance companies to obtain reliable estimates of potential seismic losses. Thus, seismic risk mapping has become a major task for the insurance industry. For seismic risk mapping it is necessary to develop a model which integrates the information on seismic hazard and the information on expected earthquake damage on engineering facilities in a systematic way, yielding to estimates of the seismic risk. This study aims firstly establishing the most up to date seismic hazard mapping procedure based on the appropriate stochastic models. The conversion of the mapped seismic hazard information into risk metrics requires including data on the vulnerability to damage of the exposure at the location under consideration. Thus the second aim of the study is to establish probabilistic procedures for the estimation of the vulnerability of buildings subjected to earthquakes of different severity. Finally, a risk model will be developed to integrate the probabilistic understanding of the hazard with the exposure and vulnerability to arrive at mapped information on risk costs (i.e. annual expected losses) as well as loss exceedence at a range of return periods. Such an output will be of extreme use to the insurance companies in assessing the risks involved due to future earthquakes.