Synthesis and characterization of polymeric magnetic nanoparticles loaded by gemcitabine
Gemsitabin yüklü polimerik manyetik nanoparçacıkların sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 383368
  2. Yazar: MARYAM PARSIAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ, DOÇ. DR. AYSEN TEZCANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, ilaç hedefleme yolu ile meme kanseri tedavisi amaçlanmış ve farklı türlerde manyetik nanoparçarcacıklar sentezlenmiştir. Poliamidoamin (PAMAM) dendrimer, Kitosan (CS), ve Polihidroksibutirat (PHB) kaplı manyetik nanoparçacıklar Gemsitabin ile yüklenmiştir. Farklı tampon çözeltilerde farklı yarı jenerasyonlarda sentezlenen dendrimer manyetik nanoparçacık (DcMNPs), kitosan manyetik nanoparçacık (CSMNPs) ve PHB manyetik nanoparçacıklarin (PHB-MNP) etkili ilaç yüklenme miktarı araştırılmıştır. Sonuçlar spektrofotometrik, FT-IR, XPS, Zeta-potansiyel ve TEM analizleri ile doğrulanmıştır. Manyetik nanoparçacıklardan Gemsitabin salımı, farklı pH larda ve nanoparçacıkların kararlılıkları incelenmiştir. İlaç yüklü olmayan nanoparçacıkların ve ilaç yüklü nanoparçacıkların sitotoksisiteleri SKBR-3 ve MCF-7 hücre hatlarında hücre çoğalma analizi (XTT) ile belirlenmiştir. DcMNP, CSMNP ve PHB-MNP'lerin hücreler üzerinde kendi başlarına toksik etkilerinin bulunmadığı, ilaç yüklü DcMNP, CSMNP ve PHB-MNP'lerin hücre üremesini önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir. İlaç yüklü DcMNP, CSMNP ve PHB-MNP'lerin IC50 değerlerini serbest ilaca göre SKBR-3 hücre hattında sırasıyla 6, 1.4 and 2 kat ve MCF-7 hücre hattında sırasıyla 3, 2.6 and 2 kat azalttığı görülmüştür. Sentezlenen boş manyetik nanoparçacıkların sitotoksik olmaması ve Gemsitabin yüklü nanoparçacıkların serbest ilaca göre daha fazla antiproliferatif etki göstermesi göz önüne alındığında, bu nanoparçacıklar kanser tedavisinde yeni ilaç hedefleme sistemleri için uygun birer aday olabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, different types of magnetic nanoparticles were synthesized for treatment of breast cancer by targeted drug delivery. Polyamidoamine (PAMAM) dendrimer, Chitosan (CS) and Polyhydroxybutyrate (PHB) coated magnetic nanoparticles were prepared and loaded with Gemcitabine. The loading efficiency of drug for various half generations of dendrimer coated magnetic nanoparticles (DcMNPs), Chitosan coated magnetic nanoparticles (CSMNPs) and Polyhydroxybutyrate magnetic nanoparticles (PHB-MNPs) were investigated in different solvents. The results were confirmed by spectrophotometric, FT-IR, XPS, Zeta-potential and TEM analyses. The release and stability of Gemcitabine from the nanoparticles at various pH were investigated. The release studies were shown Gemcitabine release was higher at pH 4.2 compared to pH 5.2. The stability results indicated that Gemcitabine conjugated nanoparticles were highly stable. The cytotoxicities of drug free nanoparticles and Gemcitabine loaded nanoparticles were determined with proliferation assays (XTT) using SKBR-3 and MCF-7 cell lines. DcMNPs, CSMNPs and PHB-MNPs were not cytotoxic by themselves. When the drug was loaded on DCMNPs, CSMNPs and PHB-MNPs, the antiproliferative effect of the drug increased. IC50 values of drugs remarkably decreased 6, 1.4 and 2 folds on SKBR-3 and 3, 2.6 and 2 folds on MCF-7 cell lines, when conjugated to DcMNPs, CSMNPs and PHB-MNPs, respectively. Considering the fact that the synthesized bare magnetic nanoparticles were not cytotoxic and Gemcitabine loaded nanoparticles exhibited higher antiproliferative activity than free drug in vitro, we suggested that these nanoparticles can be a promising candidate for the development of novel targeted drug delivery systems.