Elastic-plastic solutions of a long tube subjected to a temperature cycle
Sıcaklık çevrimi etkisi altındaki uzun bir tüpün elastik-plastik çözümleri
- Tez No: 383377
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bir çok mühendislik uygulamasında kullanılan silindirik yapılar, çeşitli sıcaklık değişimlerine maruz kalmaktadır. Sıcaklık farkı yeteri kadar büyük olduğu zaman, yapıda ısıl gerilmeler meydana gelmektedir. Bu gerilmelerden dolayı, yapı içerisinde sürekli deformasyonlar oluşabilmektedir. Bu sebeple, silindirik yapılarda gelişen bu gerilmelerin detaylarını anlamak ve çözümlemek, oluşacak deformasyonları tahmin etmek ve yapının güvenirliği ve sürekliliğini geliştirmek açısından önemli bir mühendislik problemidir. Bu amaçla, bu tezde, iç yüzeyinden bir sıcaklık çevrimine tabi tutulan uzun bir tüpün, ayrık termo-elastoplastik problemi çözülmüştür. Gerilme sınır koşulları olarak, tüpün iç duvarı gerilmeden serbest, ve dış duvarı ise radyal yönde sabitlenmiş olarak ele alınmıştır. Düzlem şekil değiştirme ve Tresca akma kriteri ve ilgili akma kuralı kabul edilmiştir. Tüp, sıcaklık çevrimi uygulandıktan sonra, üç ayrı evreden geçmiştir. Bunlar, elastik, elastik-plastik ve boşaltma evresi olarak adlandırılabilir. Bu evrelere ait analitik formülasyonlar elde edilmiş ve sıcaklık çevrimi boyunca, tüp içerisindeki, bu evrelere karşılık gelen gerilme, gerinim ve yer değiştirme dağılımları grafiğe geçirilmiştir. Bu problemin formülasyonu ve çözümü genel terimlerle ifade edilmiş olup, problem ve çözümü çeşitli koşullar için uyarlanabilir. Bu bağlamda, bu tez çalışması, kalın duvarlı silindirik yapıların termo-elastoplastik çözümlenmesini analitik yollarla yaparak, literatüre teorik anlamda bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In many engineering applications, cylindrical structures are often subjected to various temperature fluctuations. When the temperature gradient is high enough, the thermal stresses build up in the structure and these stresses may cause the permanent deformation of the body. Therefore, determination and detailed understanding of the thermoelastoplastic stresses in the cylindrical elements are an important issue of engineering design to predict the failures and improve the safety and reliability of the products. To that end, in this thesis, an uncoupled thermo-elastoplastic problem of a long tube subjected to a temperature cycle from its inner surface is solved. The stress boundary conditions treated are those of stress-free at the inner wall while the outer wall is rigidly constrained. It is presumed that the tube is in a state of generalized plane strain and obeys Tresca's yield criterion and its associated flow rule. After the temperature cycle is applied, the tube experienced three stages; purely elastic, elastic-plastic and finally unloading stage. The analytical formulation of these stages are obtained and the corresponding time-dependent stress, strain and displacement distributions are plotted during the temperature cycle. The formulation of the problem and the subsequent solutions are cast in general terms and the results may be adapted to a variety of specific applications. In this context, the present research study will make a theoretical contribution to the literature by giving analytical solution to the problem of thermo-elastoplastic thick-walled tube subjected to temperature cycle.