Administrators' perceptions of motives to offer online academic degree programs in universities
Üniversitelerde çevrimiçi akademik programların açılmasında yönetici motivasyon algıları
  1. Tez No: 383378
  2. Yazar: HAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de üniversiteler tarafından sunulan çevrimiçi akademik programların sayısı son yıllarda önemli seviyede artış göstermesine rağmen, yöneticilerin programları açmada motivasyon algılarının henüz bilinmiyor olması bu alanda öğrenilecek çok şeyin olduğunu göstermektedir. Bu çalışma Türkiye'de üniversite yöneticilerinin çevrimiçi akademik programları açmada çevrimiçi önlisans, çevrimiçi yüksek lisans, çevrimiçi lisans ve çevrimiçi lisans tamamlama programları açısından motivasyon kaynaklarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışamada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Türkiye'deki farklı üniversitelerden uzaktan eğitim merkezlerinde görevli onaltı yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre yöneticilerin çevrimiçi akademik programların açılmasında motivasyonları ağırlıklı olarak aday öğrencilerin yüksek taleplerilerine cevap vermeye bağlı şekillendiği anlaşılmıştır. Yöneticilerin motivasyonlarını etkileyen altı ana tema tespit edilmiştir: programlar için talepler, eğitimi destekleme misyonu, alyapının hazır bulunuşluluğu, öğretim kadrosunun hazır bulunuşluluğu, içeriğin uygulanabilirliği, derslik alanı ve öğretim elemanı eksikliğiyle mücadele etme, gelir elde etme ve prestij kazanma. Çalışmanın sonuçları göz önüne alındığında, çevrimiçi akademik programlar aday öğrencilerin taleplerine ve popüler programların etkisi altında kalınarak değil ülkenin eğitim hedefleri doğrultusunda belirlenmiş akademik beklentilerine göre dizayn edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the number of online academic degree programs offered by universities in Turkey has become increasingly significant in recent years, the current lack of understanding of administrators' motives that contribute to initiating these programs suggests there is much to be learned in this field. This study aimed to investigate administrators' perceptions of motives for offering online academic degree programs in universities in Turkey in terms of online associate's degree programs, online master's degree programs, online bachelor's degree completion programs and online bachelor's degree programs. The qualitative research method was employed for this study. Semi-structured interviews were conducted with sixteen administrators from different universities' Distance Education Centers in Turkey and thematic analysis was applied to the data. The research found that administrators' motives for offering online academic degree programs mainly involve in answering to the high demand of prospective students. Six major themes were identified with regard to influencing factors for administrators' motives: demands for programs, mission to support for education, readiness of infrastructure, teaching staff as well as applicability of content, overcoming the shortage of classroom space and teachers, obtaining revenue and gaining prestige. Considering the results of the study, it is highly recommended that policy makers and program leaders structure online academic degree programs in accordance with the academic expectations definitely delineated through the country's educational goals, rather than prospective students' demands and under the influence of popular online programs.