Characterization of SAE 52100 bearing steel for finite element simulation of through-hardening process
Sertleştirme ısıl işleminin sonlu elemanlar yöntemi ile benzetimi için SAE 52100 rulman çeliğinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 383383
  2. Yazar: OZAN MÜŞTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, YRD. DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sertleştirme, rulman bileziklerinin nihai geometrilerinin ve malzeme karakteristiklerinin belirlendiği başlıca üretim basamaklardan biri olması açısından belki de en önemli ısıl işlem prosesidir. Isıl işlem için sonlu elemanlar benzetimi, bileşenin ısıl işlem sonrası özelliklerinin tahmin edilmesi istendiğinde fırınlarda yapılacak gerçek zamanlı deneylere göre maliyet ve zaman tasarrufu sağlaması açısından ön plana çıkmaktadır. Isıl işlem benzetimi, tüm fazların sıcaklığa bağlı olarak termo-fiziksel ve termo-mekanik özelliklerini içeren hassas bir şekilde oluşturulmuş malzeme veri setine ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte, bu verilerin sadece bir kısmı 100Cr6 (SAE 52100) için kullanılabilir durumdadır. Bu çalışmada, sertleştirme ısıl işlemi benzetimi için gerekli olan, 100Cr6 rulman çeliğinin termo-mekanik ve termo-metalurjik özelliklerinin, deneysel ve hesaplamalı yöntemler kullanılarak oluşturulması amaçlanmıştır. Deneysel yöntemler kullanılarak; sıcaklığa bağlı olarak fiziksel özellikler; termal genleşme katsayısı belirlenmiş, sıcaklığa bağlı olarak mekanik özellikler; kuvvet-akma eğrileri, dönüşüm gerinmesi, termal gerinmeler, faz dönüşüm kinetiği; TTT/CCT diyagramları, kritik sıcaklıklar (Ms,Mf, Bs, Ac1, Ac3) hesaplanmış ve gerilimin faz dönüşümüne etkisi incelenmiştir. Termal iletkenlik, ısı sığası, elastik modülü, Poisson katsayısı, entalpi ve yoğunluk gibi değerler fiziksel tabanlı hesaplamalı yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through hardening is probably the most important heat treatment process for bearings as final geometrical and material characteristics of the final component are mainly determined in this step. Finite element simulation of heat treatment processes is stand out as a qualified solution for prediction of final properties of component due to advantages e.g. cost and time savings, over real-time furnace experiments. Heat treatment simulation needs accurately extracted material property database including thermo-physical and thermo-mechanical properties of the all phases as a function of temperature. However, only a fraction of these data are available for 100Cr6 (SAE 52100). The present study aimed to the determination of thermo-mechanical and thermo-metallurgical properties of 100Cr6 bearing steel, which are necessary for through hardening simulation, by using a combination of experimental and computational methods. Briefly, the study includes experimental determination of temperature dependent physical properties (e.g. thermal expansion coefficient), temperature dependent mechanical properties (e.g. flow curves, yield strengths, transformation strains, thermal strains), phase transformation kinetics, (e.g. TTT/CCT diagrams), critical temperatures (Ms, Mf, Bs, Ac1 and Ac3) and investigating the effect of stress on phase transformation. Thermal conductivity, heat capacity, elastic modulus, Poisson's ratio, enthalpy and density values were calculated using physically based computational methods.