Characterization of bainitic and martensitic microstructures in bearing steels
Rulman çeliklerinde benitli ve martensitli yapıların karakterize edilmesi
  1. Tez No: 601284
  2. Yazar: ECE NAZ YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çeliklerde beynit dönüşümleri 60 yıldan fazladır bilinen bir fenomendir, fakat son yıllarda üstün mekanik özelliklerinden dolayı yüksek karbonlu çeliklerde alt beynit dönüşümü daha çok önem kazandı. Yüksek karbonlu çeliklerde, beynit dönüşümleri 160 °C - 200 °C gibi oldukça düşük sıcaklıklarda gerçekleşebilmektedir bu da alt-beynitli yapı oluşumına, dolayısıyla üstün mekanik özelliklere sebebiyet verir. Bu çalışmada farklı ısıl işlemlerden sonra oluşan alt beynit yapısının morfolojisi ve mekanik özellikleri incelenir. Bu çalışma SAE 52100 sınıfı rulman çeliğini kapsar. Numuneler 825°C, 875°C ve 1000°C'de östenitlenir. Östenitleme sıcaklığı arttıkça, 100% beynit elde etmek için gereken zaman artar. Tüm beynitli numuneler 595 HV30 ve 645 HV30 arasında değişen sertlik değerleri gösterirken, yağda su verilmiş numunelerin sertlik değerleri 670 HV30 ve 780 HV30 arasında değişmektedir. Kalıntı östenit içeriği ele alınırsa, beynitli numunelerin kalıntı östenit oranı her zaman %10'dan azdır. Lakin, östenitlenmiş ve yağda su verilmiş numunelerin kalıntı östenit içeriği %10 ila %55 arasında değişmektedir. Öyle ki östenitleme sıcaklığındaki artış, kalıntı östenit oranında bir artışa sebep olur. Bu kalıntı östenitin koşullanabilmesi için, numunenin 235°C'de menevişlenmesi gerekmektedir; böylece menevişleme sıcaklığından oda sıcaklığına soğuma sırasında kalıntı östenit martensite dönüşebilir.1000°C'de östenitlemeden sonra oluşan beynitli numuneler, kırılgan bir karakter gösterdi ve çekme tesleri uygulanamadı. Beynitli numuneler 2000MPa'dan daha fazla azami gerilme gücü gösterdi.
Özet (Çeviri)
Bainitic transformations in steels is a well-known phenomenon for more than 60 years. However, in recent years, the lower bainite in high carbon steels gained importance due to their superior mechanical properties since bainitic transformation takes place at very low temperatures, i.e. 160°C -200 °C. In this study, the morphology and mechanical properties of lower bainite are studied after applying different heat treatment procedures. The study covers SAE 52100 grade bearing steel. The specimens are austenitized at either 825C, 875C or 1000C. As austenitization temperature increases the time required for obtaining 100% bainite increases also. All the bainitic specimens yielded hardness values in the range 595HV-645HV whereas the hardness of the as-quenched specimens yielded hardness values in the range 670HV-780HV. As far as the retained austenite contents are concerned, the amount of retained austenite in bainitic samples are always lower than 10%. However, the retained austenite content of austenitized and quenched specimens are in the range 10%-55%, such that an increase in austenitization temperature yields higher amount of austenite. For conditioning this retained austenite a tempering operation at 235C is needed so that the retained austenite can transform to martensite upon cooling to room temperature.The bainitic specimens which are transformed to bainite after austenitizing at 1000C showed brittle behavior and their tensile testing could not be performed. The bainitic specimens yielded UTS values higher than 2000MPa.