Sermaye birikim rejimleri ve devlet: Türkiye ve Arjantin örnekleri, 1945-1980
Capital accumulation regimes and the state: The samples of Turkey and Argentina, 1945-1980
  1. Tez No: 383422
  2. Yazar: ERGÜL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye ve Arjantin farklı gelişmişlik düzeylerine sahip olmalarına rağmen, ithal ikameci birikim stratejisi çerçevesinde kalkınma politikası izlemişlerdir. Türkiye'de 1960'lı yılların başında, Arjantin'de ise 1940'ların ortalarından itibaren, sanayi burjuvazisinin politik liderliği altında işçi sınıfı ve diğer kentsel nüfus kesimlerinin oluşturduğu çok sınıflı ittifaklar kurulmuştur. İthal ikameci birikim stratejisinin yapısal ve konjonktürel etkenler yüzünden krize girmesi ve halk kesimlerinin elde ettikleri kazanımları korumak uğruna sınıf mücadelesini şiddetlendirmeleri, tek uluslu hegemonik projenin de krize girmesine yol açmıştır. İhracata dayalı birikim stratejisine geçişin halk kesimlerinin hem siyasal hem de ekonomik açıdan hak kaybına uğramalarını zorunlu kılması, tek uluslu hegemonik projeden iki uluslu hegemonik projeye geçisin zor yoluyla, diğer bir deyişle askeri darbeler yoluyla olmasını zorunlu kılmıştır. Böylece, eski rejimin nüfusun geniş kesimlerinin rızasını almayı amaç edinen görece demokratik iktidarlarının yerini, yalnızca nüfusun kritik kesimlerinin onayına ihtiyaç duyan anti-demokratik iktidarlar almıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Argentina, though they have different development level, both pursued a development policy within the scope of import substitution accumulation strategy. In Turkey in the early 1960's, in Argentina from mid 1940's, multi-class alliances were created by working class and other urban inhabitants under the political leadership of the industrial bourgeoisie. Fall of the import substitution accumulation strategy into a crisis by structural and cyclical factors and intensification of the class struggle by the people to protect the gains they had, result in also the crisis of the one nation hegemonic project. Transition into export oriented accumulation strategy had caused people to lose rights in both political and economic respect, in case this had necessitated the transition from one nation hegemonic project to two nation hegemonic project take place in a forceful way, in other words by military coup d'états. So, relatively more democratic rulership of the old regime which had an aim of taking consent of extensive part of the people was replaced by anti-democratic rulerships which require the consent of only critical parts of people.