Türkiye'de Sermaye Birikim Süreçleri Çerçevesinde Devletin Neoliberal Dönüşümü
Neoliberal Transformation of the State in Turkey within the Framework of Capital Accumulation Processes
  1. Tez No: 873085
  2. Yazar: YUNUS AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde neoliberal politikalar ekseninde yaşanan dönüşümleri, sermaye birikimi, devletin değişen rolü ve biçimi bağlamında incelemektedir. Çalışmada, kapitalist devlet kuramları, birikim rejimleri ve birikim stratejileri yaklaşımları ile hegemonya, otoriter devletçilik ve otoriter popülizm kavramlarından yararlanılarak neoliberal dönüşümün farklı aşamaları analiz edilmektedir. Türkiye'nin özgün deneyimi, 1980 sonrası dönemi kapsayan ve farklı birikim rejimleri ile hegemonik projelerin şekillendirdiği bir dönemleştirme çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu dönemleştirme içinde, farklı siyasal aktörlerin izlediği politikalar, sermaye birikim süreçleri ve hegemonik mücadeleler ekseninde irdelenmektedir. Çalışma, neoliberal dönemde devletin biçiminin dönemsel olarak nasıl değiştiğini de tartışmaya açmakta ve bu dönüşümün sınıflar arası ilişkilerin yeniden yapılandırılmasındaki rolüne dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de neoliberal hegemonyanın inşasında otoriter devlet biçimlerinin sermaye birikim süreçlerini kolaylaştırdığını ve hegemonik projelerin değişen birikim stratejileriyle uyumlu olduğunu varsaymaktadır. Ayrıca, farklı birikim rejimlerinin istikrarlı bir sermaye birikimi sağlamada yetersiz kaldığı durumlarda, otoriter popülist yönelimlerin hegemonik projelerin önemli bir bileşeni haline geldiği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformations in Turkey during the post-1980 period, driven by neoliberal policies, in the context of capital accumulation, the changing role and form of the state. The study draws upon theories of the capitalist state, approaches to accumulation regimes and accumulation strategies, as well as the concepts of hegemony, authoritarian statism, and authoritarian populism to analyze the different stages of neoliberal transformation. Turkey's unique experience is evaluated within a periodization framework encompassing the post-1980 era, shaped by different accumulation regimes and hegemonic projects. Within this periodization, the policies pursued by various political actors are scrutinized in terms of capital accumulation processes and hegemonic struggles. The study also opens up a discussion on how the form of the state has changed periodically during the neoliberal era and draws attention to the role of this transformation in restructuring class relations. This study assumes that in the construction of neoliberal hegemony in Turkey, authoritarian forms of the state have facilitated capital accumulation processes, and hegemonic projects have been compatible with changing accumulation strategies. Furthermore, it is argued that when different accumulation regimes have proven insufficient in ensuring stable capital accumulation, authoritarian populist tendencies have become a significant component of hegemonic projects.