Kentsel yerleşim alanlarında açık-yeşil alanların kullanım ilkelerinin araştırılması (Ankara ili Çankaya ilçesi örneği)
  1. Tez No: 38343
  2. Yazar: BENGÜ DEMİREL SOLGUNTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
oz İnsanlar yaşadıkları müddetçe açık ve yeşil alanlara gereksinim duyarlar. Bu yüzden çevre bilincine sahip olunmalı ve kavranmalıdır. Çevrenin henüz tüm kişilerce benimsenmemiş olması nedeniyle, çevre sorunları hızla çoğalmaktadır. Bundan dolayı çevrenin korunmasında ve geliştirilmesinde fonksiyonu olan önemli konulardan birisi doğanın kentlerdeki uzantıları diyebileceğimiz açık ve yeşil alanların korunması ve geliştirilmesidir. Hızla kentleşen bölgelerde, kent içi ve çevresindeki açık ve yeşil alanların kamu kullanımında kalması için tutarlı ve etkili çalışmalar yapılmamaktadır. Sonuçta açık-yeşil alanlar yönünden yetersiz, kime ait olduğu belirsiz ve bu nedenle de bakımsız fonksiyonu olmayan adacıkların oluşması engellenememiştir. Bu nedenle kentlerimizin akciğerleri konumdaki açık ve yeşil alan sistemlerinin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Ankara kenti Çankaya ilçesi örnekleme alanı saçilmiştir. I. Bölümde Açık- Yeşil Alanlar hakkında genel kavramlar ve Açık- Yeşil alan kullanımları verilmiştir. II.Bölümde Açık- Yeşil Alanların önemi ve gerekliliği incelenmiştir. III. Bölümde Kentsel Yerleşmede Açık- Yeşil Alan Analizi ve Örnekleme Alanı Seçimi üzerinde durulmuş, IV. Bölümde ise örnekleme alanında Açık- Yeşil Alan Açık- Yeşil Alan Sistemi ile ilgili saptamalar incelenmiştir. V. Bölüm olan sonuç kısmında ise Açık- Yeşil Alan Sorunları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People always need open and green are as long as they live. For tfris reason, they are supposed to be conscious of the importance of environment is not entirely comprehended by everybody, the problems of the important matters, that has an effective function in the creation and protection of the environment, is the protection and development of open and green areas which are also possible to call as the extensions of nature in cities. The consistent and effective efforts can ot be made so that the open and green areas in urbans or around the urbans where the regions are rapidly urbanized, can remain for use in the hands of publicity. Consequently, the emergence of litte land-parts which have nofunction, effective care and in adequacy in open and green areas, can not be prevented. For this reason the assesment of open and green areas which are the lungs of our urbans is extremely important. In this study, province of Ankara and county of Çankaya have is being chosen as pattern units. General in formation about the open and grean areas is presented in the first chapter. In the secoud chapter, the importance that the open and green areas have is being to examine. In third chapter, the factors affecting the system of open and green areas in Çankaya have been discussed in the fourth chapter, the problems faced at the exemplifying area which is Çankaya have been described and finally the subject of thesis has been investigated. II