Aşırı ifa güçlüğü: TBK md. 138
Hardship: Article 138 of Turkish Code of Obligations
- Tez No: 383454
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ahde vefa ilkesine göre, sözleşmelere aynen uyulmalıdır ve edimler vaad edildiği gibi yerine getirilmelidir. İlkenin önemi sebebiyle, kural olarak, ifa güçlüğü halleri borçlunun edimini yerine getirme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Bununla birlikte bu ilke sınırsız değildir. Çalışmamızın amacı, sözleşmenin kurulmasından sonra meydana gelen değişiklikler sonucu aşırı ifa güçlüğüne düşen borçlunun hangi şartlar altında sözleşmenin uyarlanmasını veya sona erdirilmesini talep edebileceğini ortaya koymaktır. Aşırı ifa güçlüğü kurumu, öğreti ve içtihat tarafından geliştirilen ve ilk kez 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Borçlar Kanunu'nda açıkça düzenlenen, sözleşmenin değişen durumlara ve şartlara uyarlanmasına ilişkin hukuki bir çaredir. Başta sözleşmesel ve yasal risk dağılımı olmak üzere, somut olayın tüm şartları göz önüne alındığında sözleşmenin aynen devam ettirilmesi borçludan beklenemiyorsa,sözleşmenin uyarlanması veya sona erdirilmesi gündeme gelecektir. Fakat kanunda, sözleşmenin uyarlanmasına öncelik verilmiştir. Ancak uyarlama mümkün değilse veya alacaklıdan beklenmiyorsa, borçlu dönme veya feshe ilişkin haklarını kullanabilecektir.
Özet (Çeviri)
According to the principle of sanctity contracts (pacta sunt servanda), performances must be followed exactly to the contract and must be fulfilled as promised. Due to the importance of the principle, difficulties in performance, as a rule, does not eliminate the obligation of debtor's performance. However, this principle is not absolute. The aim of this study is to determine, under which conditions the debtor, who after the conclusion of contract falling into hardship as a result of occurred changes, could request adjustment or termination of the contract. Hardship, which is by the doctrine and jurisprudence developed and for the first time with Article 138 of Turkish Code of Obligations No. 6098 (“Code”), which came into force 1 July 2012, regulated explicitly as a legal remedy for the adjustment of the contract to changing situations and conditions. Under circumstances where after taking into accounts all features of the case, in particular the contractual and legal risk-sharing, the adherence to the unchanged contract cannot be expected from the debtor, adjustment or termination of the contract can be requested. But, in the Code, the priority is given to the adjustment of the contract. However, if the adjustment is not possible or cannot reasonably be expected from the creditor, the debtor will be eligible to use rights of avoidance or cancellation of contract.