Türkiye'ye seyahat eden Güney Koreli turistlerin güdülerinin ve turizm tercihlerinin belirlenmesi konusunda bir araştırma
A research on the determination of motivation and tourism preferences of South Korean tourists that travel to Turkey
- Tez No: 383459
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye gelen Güney Koreli turistlerin Türkiye'ye gelmelerinde rol oynayan güdülerin ve turizm tercihlerinin belirlenmesidir. Bu araştırma, anket yöntemi ile gerçekleşmiştir. Anket çalışması 28 Kasım – 26 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sultanahmet semtinde toplam 394 kişiye uygulanmıştır. Bu 394 kişi arasında 203 kişi paket tur ile gelen turistlerden ve 191 kişi bağımsız gezginlerden oluşmaktadır. Çalışmada örneklemin iki gruba ayrılmasının nedeni; turistlerin sayısından daha çok turistlerin özelliklerinde farklılıklar olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çalışmada iki grubun özelliğine de dikkat edilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 18 programı kullanılarak frekans analizi ile ölçülmüştür. Araştırma sonucunda Türkiye'ye gelen Güney Koreli turistlerin genel turizm profili tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the motives and preferences of South Korean tourists come to Turkey. The data have been collected through the questionnaire technique that was conducted in Istanbul International Airport and Sultanahmet district in Istanbul on 394 participans-tourists between 28 Nobember to 26 Desember 2013. 203 participans from the package tour tourists and 191 participans from independent travelers among the 394 participans-tourists. The reason why divided the sample into two groups is more differences in the characteristics of tourists than the number of tourists. So the property of two groups also took care in this thesis. Research data were measured by frequency analysis using SPSS 18th program. The conclusions of the research indicate that overall tourism profile of South Korean tourists prefer came to Turkey.