Erkek olma yolunda 'askerlik durağı'
  1. Tez No: 383460
  2. Yazar: ZEYNEL KARACAGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tez çalışmasında askerlik hizmeti üzerine milliyetçilik, iktidar, itaat, disiplin ve otorite kavramları aracılığıyla antropolojik bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada, Türkiye'de askerlik hizmetinin erkekliğin kuruluşunda ki etkilerine ve erkeklik kimliğinin inşasında ki rolüne bakılmıştır. Ülkemizde erkeklik söyleminin oluşmasında askerliğin büyük bir etkisinin olmasından dolayı bu konu farklı yönlerden ele alınarak, konunun hangi temeller üzerinde şekillenerek geliştiği, tezin temel kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma, askerlik hizmetim süresinde yapmış olduğum gözlem ve görüşmeler sonucu elde edilen veriler ile değerlendirilmiştir. Askerlik hizmetim süresinde, hem kendi deneyim ve gözlemlerim hem de farklı kültürel ve sosyo – ekonomik yapıya sahip erklerin askerlik deneyimleri ve hikâyeleri, araştırmanın temel verilerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nationalism thesis on military service, power, obedience, discipline and authority through an assessment is made of anthropological concepts. In this study, the impact of military service in Turkey and has been looking at the role of the establishment of masculinity in the construction of masculinity identity. Due to a large influence of the military in the formation of masculinity discourse in our country by considering the different aspects of this issue, which is shaped to have developed on the basis of the subject is assessed on the basis of basic concepts of the thesis. Study, observation I made my military service in time and interview data obtained were analyzed with the result. In military service time, both my own experience and I observe different cultural and socio - military experiences and stories with the economic structure of power constitutes the basic data of the study.