Amasya dini yapılarında malzeme kullanımı
- Tez No: 383489
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Amasya şehir merkezinde, Türk devrinde inşa edilen dini yapıların malzeme ve teknik özellikleri açısından incelenmesinden oluşan bu çalışma, giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu tez, şehir merkezindeki dini yapılar ele alınarak tamamlanmıştır. Girişte konunun tanımı, amacı, sınırları, kaynaklar ve yöntemle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölüm konuya hazırlık niteliğinde olup, Amasya şehri tanıtılmaya çalışılmış ve tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm konuya girişin yapıldığı bölümdür. Burada malzeme ve tekniğin tarihi gelişimi incelenerek, malzeme seçimini etkileyen faktörler örnekler verilerek anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüm katalog kısmı olup burada, Müslüman Türklere ait dini yapılar inşa tarihlerine göre incelenmiştir. Bu incelemede eserler kısaca tanıtılmış, her bir yapının, plan özellikleri ve geçirdiği onarımlar göz önünde bulundurularak inşa malzemesi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde katalogda yer alan yapılar kendi aralarında, malzeme ve teknik özellikleri dikkate alınarak karşılaştırılmış, yapısal ve malzeme özellikleri açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tezimiz, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivindeki bilgi ve belgelerden, yapıların planlarından ve fotoğraflardan yararlanılarak tamamlanmıştır. Sonuç bölümünde, elde edilen veriler özetlenerek çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is the investigation of the religious buildings that were built during the Turkish period in the city centre of Amasya from the point of building materials and the construction technique applied to the religious structures, consists of a prologue, four chapters and a conclusion. This thesis has been brought to an end by dealing with the religious constructions found in the city centre. In the prologue, the description of the topic is done and the information about the aims, limitations of the study, bibliography and the method are given. In the first chapter which is a preparation for the study a brief history, geography, culture and civilisation of the city of Amasya is introduced. The second chapter of the study is the chapter where the issue is first dealed with. In this chapter by investigating the historical development of the technique and the building materials the affecting factors of the materials selection is tried to be explained by giving examples. In the third chapter which is the catalogue part the religious buildings of the city are analysed according to their year of built. In this analysis not only the works are introduced briefly but every of them are also dealed with from the point of materials used by taking their building plan properties and the restorations experienced into consideration. In the fourth chapter the buildings that take place in the catalogue are compared inter se in materials and the techniquel properties, their structural and materials property are also taken into consideration and discussed. Our thesis is brought into existence by making use of the information and documents available at Vakıflar Genel Müdürlüğü- Directorate General of Foundations and the plans and the photographs of the structures. İn the conclusion, we put an end to the study by summarising the data that is found.