Saha (Yakut) Türkçesinde fiil söz yapımı
Verb formation in Sakha (Yakut) Turkish
  1. Tez No: 383490
  2. Yazar: İSMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KİLLİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Söz yapımı genellikle birleşme ve türetme olarak iki biçiminde ele alınıp incelenmektedir. Tezde de türetme yoluyla yapılan fiil söz yapımı ele alınıp incelenmiştir. Birinci bölümünde fiil kavramı üzerinde durduktan sonra söz yapımı kavramı ele alıp incelenmiştir. Söz yapımı biçimbirimler, çatı, sözcükleşme gibi kavramlarla birlikte izah edilmiştir. İkinci bölümde isimden fiil yapan ekler üzerinde durulmuştur. Bu bölümde özellikle detaylı olarak +LA:- ekinin işlevleri ve işlekliği Moğol, Tunguz dilleriyle karşılaştırmalı bir biçimde ortaya konmuştur. +LA:- eki Saha Türkçesinin en işlek isimden fiil yapım ekidir. Üçüncü bölümde ise çatı ekleriyle türetilen fiiller üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Saha Türkçesindeki ettirgen, edilgen, dönüşlü, birliktelik-işteş çatı kavramları Moğol, Tunguz dilleri ve Eski Türkçe ile biçimsel ve işlevsel açıdan karşılaştırılarak açıklanmıştır. Son olarak, Saha Türkçesinde görünüş biçimleri üzerinde durulmuştur. Bu biçimler etimolojik izahlarıyla da aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin son kısmında ise sonuç, biçim (ek) listesi, fiil listesi ve kaynakça verilerek Saha (Yakut) Türkçesinin fiil söz yapımı adlı tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Word formation is delivered through suffixation and compounding. Generally, word formation which is made by suffixation is evaluated as matter of derivation. In this study, too, verbs formed through derivation are discussed and studied. İn the first after discussing the concept of verb, the concept of word formation is studied. Word formation is clarified along with concepts such as morphemes, voice, lexicalization. In the second part, denominal suffixes are discussed. Special emphasis has been put on functionality and productivity of the +LA:- suffix in comparison with its counterparts in Mongolian and Tungusic. +LA:- is the most productive denominal suffix of Sakha Turkish. In the third part, verbs derived by voice suffixes are discussed. Here, voice concepts of causative, passive, reflexive and reciprocal are clarified in comparison with the same phenomena in Mongolian languages, Tungusic languages and Old Turkish. Finally, structures indicating aspect and also structures giving lexical aspect value are discussed. Here, the values of aspect and lexical aspect which are given to the verbs by these structures are clarified by giving etymological explanations. The thesis ends with parts including conclusions, suffix lists, verb lists and a bibliography.