4G haberleşme teknolojilerinin incelenmesi ve Kara Kuvvetleri taktik seviye birliklerinde muharebe koşullarında uygulanabilirliğinin analizi
Investigation of fourth generation (4G) communication technologies for tactical use in combat conditions, a feasibility study
- Tez No: 383494
- Danışmanlar: DR. TUNA GÜVEN, DR. ERDAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mobil haberleşme imkân ve kabiliyetlerinin hızla arttığı ve güvenilir bilgiye ulaşma, değerlendirme ve kullanma yeteneğinin hayati bir önem kazandığı günümüzde, içerisinde günümüzün son teknolojilerini barındıran dördüncü nesil mobil haberleşme sistemi olan 4G ve bunun taktik seviyedeki askeri birliklerde uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu değerlendirme sonucunda bu teknolojinin sivil haberleşme şartlarında kullandığı yeni nesil çözümlerin ve elde edilen imkânlarının askeri haberleşme şartlarında kullanılabilirliği sorgulanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tugay birlik mimarisinin temel değerlendirme birimi olarak kullanıldığı bu incelemede, taktik kuruluşlar ve bu kuruluşların harekât prensipleri de göz önünde bulundurularak haberleşme mimarisi kapsamında ihtiyaç duyabileceği tahmini ses ve veri akışı planlanmış ve bu akışın sağlaması gereken koşullar incelenmiştir. Askeri haberleşmenin kendine has zorluk ve kısıtlamaları dahilinde, bu ihtiyaçların dördüncü nesil haberleşme teknolojileri ile sağlanabilirliliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fourth generation (4G) communication technology which has just started to be used in civilian communication systems, provides high-speed voice and data for users. In today's communication system, voice and data transmission moved from fixed point to a mobile one, which includes high-capacity file exchange as well as bandwidth consuming real-time applications such as video-streaming, online gaming etc. Analysis of military communication systems has shown that in parallel to the advancement in information technologies, the need for higher data capacity has increased. In our study, the required voice and data volume for a typical tactical military architecture is estimated and 4G technologies that can be applied to the military communication system are discussed.