Planning problems of shopping centres an urban design project for a new galeria in İzmir
- Tez No: 38350
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanların alış-veriş ihtiyacı ilk çağlardan beri mevcuttur. Alış-veriş sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda insanlar için bir eğlencedir. İnsanlar canları sıkıldığında, çarşıları ziyaret ederler. Alış-veriş merkezleri, buluşma, alış-veriş yapma, görme ve görülme yerleridir. Bugün en önemli sorun bir alış-veriş merkezi için uzun vadeli yatırım yapanlar ile tatminkâr günlük alış-veriş ihtiyacının arasındaki dengeyi sağlamaktır. Bu çalışmanın başlıca hedefi, konu hakkında bilgi toplamak ve önceki örnekleri (özellikle şehir-dışı alış-veriş merkezlerinin plan şemalarıyla) dikkatle gözden geçirmektir. Ve amacın sonuçlarına bağlı olarak, İzmir'de bir alış-veriş merkezi (yeni Galleria) için bir kentsel tasarım projesi hazırlamaktır. Her ne kadar alış-veriş merkezlerinin Türkiye'de henüz yeni yeni uygulamaya konuyor olmasına karşın, dış ülkelerde özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra alış-veriş merkezlerinin inşaatları gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. 'Alış-veriş merkezi tipi bir çarşının tanımı için denebilir ki; bunlar, planlanmış bir şehir planı içinde, ticaret bölge arsası üzerinde, bir yatırımcı kuruluş ve tek bir yönetim tarafından ele alınan, çok sayıda alış-veriş işletmesini barındıran, ticari amaçlı, büyük yatırımlardır. Yapıları da içlerindeki alış-veriş ünitelerine en kolay, rahat ve verimli biçimde iş görme olanaklarını ve güvenliğini sağlayan, müşterilere içten-dıştan çekici nitelikler gösteren, çağın gelişmiş teknik ve teknolojisini uygulayan, mimari yapıtlar olmaktadır. (Uran, F., Yapı No:158, p.72) Plancı olarak izlenecek yol, yukarıda açıklanan tanımın ele alınmasından ibaret olacak demektir. Bunun da önemli bölümü, yapı işlevinin gerçekleştirilmesidir. Kuşkusuz yapının çekiciliğinin sağlanması göreli bir yaklaşımdır. Ancak bu tür çarşılarda rastlanan, aranan ve gerçekleşmesi istenen konu ve esasları iyi tanımak ve uygulamak zorunluluğu vardır. Bu konular finans, zaman veya yatırım programı vs. olabilir. Çalışma süreci esnasında, birkaç yıldır kullanılmakta olan Tansaş'ın yanı sıra üç yeni hipermarket İzmir'de inşa edildi. Kipa-Bornova, Migros-İnciraltı ve Metro-Gaziemir. Bu çalışmanın çıkış noktası, İzmir'in Merkezi Meydanı için tasarlanan Konak Galleria Projesi tartışmasından kaynaklanmıştır. Böyle bir amaç için yeni bir yer seçilmiştir. Böyle bir yer seçiminde alış-veriş merkezinin performansının oldukça artacağına inanılmıştır. Burada takdim edilen proje benzer bir yaklaşımın nasıl ele alınabileceğini de örneklemektedir. Konu kentsel tasarım ölçeğinde, yerleşim planı, mimari tasarım olarak ele alınmıştır. Ancak konunun burada ele alınamayan boyutları da bulunmaktadır (finans, etaplama, uygulama vb.). Bunların bilincinde olunmasına rağmen, tez kapsamına alınmamıştır. Yapılan çalışma altı bölümden oluşup; - Birinci bölümde, tarih sürecindeki alış-veriş eyleminin gelişimi ve tasarım felsefeleri araştırılmıştır. Sırasıyla antik dönem yerleşmelerinden günümüze kadar adım adım alış-veriş eylemi incelenmiştir. - Çalışmanın ikinci bölümünde, yurt dışındaki kent dışı alış-veriş merkezlerini (makro ölçekli) plan kararları doğrultusunda plan örnekleriyle incelenmiştir. - Üçüncü bölümde, Türkiye'deki alış-veriş merkezleri (mikro ölçekli) plan örnekleriyle incelenmiştir. - Dördüncü bölüm seçilen proje alanının incelenmesine ayrılmıştır. - Beşinci bölümde ise, yapılan araştırmalar ve derlenen bilgiler kapsamında, İzmir için yeni bir Galleria-Kentsel Tasarım Projesi hazırlanmıştır. - Ekler kısmında ise, kullanılan kelimelerin sadece anlamları değil, anlatımlarına şekillerle yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The shopping need of people has existed since the early ages. Shopping is not only a need but also a great pastime for people. When people are bored, they visit malls. Shopping centers are places to meet, to shop, to see and be seen. Today the main problem for a shopping center is to supply the balance between long-term investment program of owners and satisfaction of daily shopping necessity. The main goal of this study was to collect information about the subject and examine previous examples especially the plan schemes of out-of-town shopping centers. And depending on the findings the aim was to prepare an urban design project for a shopping center (a new Galleria) in İzmir. Although the concept and implementation of shopping centers are quite new in Turkey, they have been widely built abroad since the Second World War. 'A shopping center type retail complex can be described as a large investment, usually undertaken by an entrepreneur under a single administration, which includes several retail units and is located on land designated for commercial purposes within the town plan. The building itself should provide a comfortable, secure, and attractive atmosphere for its customers and visitors, both within and outside, and have an architectural quality which complies with contemporary technology. (Uran, F., Yapı No:158, p.72) The urban designer must keep the above definitions in mind in handling his design, his most important point is to make sure that the building complex performs its functions properly. No doubt, the attractiveness of a building is a relative concept. But it is essential to have good knowledge and understanding about the requirements and the aims of such a building complex and to be able to realize it within the desired context, may this be finance or time or investment program. During the study period three new hypermarkets were built in İzmir; namely Kipa, Metro and Migros, besides Tansaş which has been under use since a number of years. Yet this study has its origins in the disputes held for the Galleria project for Konak, the Central Square of İzmir. A new location was chosen for such a purpose. It is believed that at such a location the performance of a shopping center will be greatly increased. The project herewith presented exemplifies how similar attempt may be undertaken. This project was handled on an urban design scale base. It offers a location plan for a contemporary shopping center and also offers the architectural plan solution of the shopping center on 1/500 scale. But there are some dimensions of the project which are not touched, here (finance, phases, application, etc.). Even though, it is known that these are not touched, these subjects are left out of the thesis.