İzmir Halkapınar karstik rezervuarının hidrojeolojisi ve deniz ile ilişkisi
  1. Tez No: 38351
  2. Yazar: ÖZLEM KARATATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA KAZIM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET İzmir Halkapınar Kaynaklarının hidrojeolojik açıdan incelenmesini kapsayan bu çalışmada, özellikle kaynakların içinde bulunduğu sistemin hidrometeorolojik veriler kullanılarak hidrolojik analizi yapılmış ve kaynakların oluşumu, beslenim-boşalım ilişkisi ile kirlenme olasılığı araştırılmıştır. îzmir ili için önemli bir su kaynağı durumunda olan ve Bornova ovasının güneybatısında yeralan bu kaynaklar, Üst Kretase yaşlı kireçtaşlanndan beslenmekte ve Neojen dokanağmdan boşalmaktadırlar. Derin kuyular ile çekimin gerçekleştirilebildiği bu kaynaklar bugün, fazla çekimden doğabilecek deniz suyu girişimi tehlikesinden daha çok kentsel atıklar ile kirlenme tehlikesi altındadırlar. Ortalama 1.4 m3/s verdi ile yılda yaklaşık 40 x 1 06 m3 su alınabilen bu kaynakların yağış alam da hesaba katılarak en uygun çekim miktarının belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca, kirlilik olasılığının yanısıra içme ve kullanım amaçlı olarak faydalanılan bu suyun, bölgedeki işletim kuyularından alman örnekleri üzerinde su kimyası analizleri yapılmış ve yorumlamaya gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is investigation of hydrogeological structures and features of İzmir Halkapinar Springs. With using of hydrometeorological data, main hydrological analysis realised. And, also occurrence type and steps, relationships between recharge- discharge properties and pollution possibilities of springs determined. Those springs which are placed in the southwest of Bornova plain, is one of the most important fresh water source of Izmir and they are recharged from Upper Crateseous aged limestones. Today, domestic wastes is more dangerous for Halkapinar springs than sea water intrusion which can occured by over discharges. So, with using water samples analysis results which have been collected from wells by DSİ or İz-Su staff, plotted on the diagrams and some hydrochemical results established.