PKK terör örgütünün eylemlerinin analizi: Karakol ve üs bölgelerinin çok kriterli karar verme yöntemine göre sınıflandırılması
Analising the actions carried out by the PKK terrorist organization and classification of military bases and the outposts according to multi criteria decision making
  1. Tez No: 383500
  2. Yazar: FATİH TÜMLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER FARUK CANTENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, PKK terör örgütünün eylemleri arasında karakol ve üs bölgelerine yönelik eylemlerin neden etkili oldukları ele alınmış, bu eylemlere maruz kalma derecelerine göre karakol ve üs bölgelerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın kapsam ve yöntemine ilişkin bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise PKK terör örgütünün eylemlerine yönelik literatürde yer alan çalışmalar özetlenmiş, çok kriterli karar verme yöntemleri üzerinde durulmuş, çalışmada kullanılan ve Wan Lung NG. tarafından geliştirilen çok kriterli karar verme modeli ile karakol ve üs bölgelerinin sınıflandırılmasında yararlanılan ABC Analizi Yöntemi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, PKK terör örgütünün eylemleri analitik olarak karşılaştırılarak karakol ve üs bölgeleri PKK terör örgütünün eylemlerine maruz kalma derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışma sonucunda karakol ve üs bölgelerine yönelik PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen eylemlere karşı alınması gereken tedbirlerin neler olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study not only focuses on why the terrorist actions against military bases and outposts are effective but also presents a classification of military bases and outposts with respect to exposure to terrorist actions. The first one of the three-section study the scope and the method of the research are presented. The second section summarizes other research about the PKK terrorist actions in the literature and multi criteria decision-making methods. It also focuses the multi criteria decision-making model, developed by Wan Lung NG, used in this research and the ABC Analysis Method utilized to classify military installations. The third and the last section covers analytical comparison of the PKK terrorist actions and classification of the military bases and the outposts with respect to exposure to the terrorist actions. To conclude, the study discusses some measures that should be taken against PKK terrorist actions towards military bases and outposts.