Seçilmiş AB üyesi ülkelerdeki ısıl güneş enerjisi sistemlerine yönelik yasal düzenlemeler ve Türkiye için yasal düzenleme önerileri
Legal regulations on thermal solar energy systems in selected EU member countries and legal regulation suggestions for Turkey
- Tez No: 383525
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, İşletme, Energy, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya'daki enerji kaynakları içinde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi ve ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Yenilebilir enerji kaynakları içinde de güneş enerjisine yönelik olarak yapılan çalışmalar, maliyet ve verimlilik anlamında giderek daha iyi bir duruma gelmektedir. Gelişmiş ülkeler ve AB ülkelerindeki düzenlemelerle bu ülkelerdeki enerji tüketiminde güneş enerjisinin payı giderek artmaktadır. Güneş enerjisinin sıcak su elde edilmesinde kullanımının yaygınlaşması bu alanda önemli teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte bu alanda ciddi hukuki düzenlemelerin yapılması da zorunlu hale gelmiştir. Bu tezde ısıl güneş enerjisinin kullanımına yönelik olarak seçilmiş ülkelerdeki durum ele alınmış ve Türkiye'de yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need and interest for renewable energy sources is constantly rising. Of renewable energy resources, the efforts for solar energy improve in terms of cost and productivity. With the help of regulation in developed and EU economies, the share of solar energy in the energy mix is increasing. The spread of solar thermal systems induces the technological improvements. Also, the regulations in this field have become mandatory. In this study, the employment of solar thermal systems in selected countries and suggestions have been made to promote this industry in Turkey