Uluslararası ticarette akreditif işlemleriyle ilgili firmalar düzeyinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The company level encountered problems in the form of letters of credit and solution offers
  1. Tez No: 383533
  2. Yazar: GENCAY KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tüm ticari işlemlerin yapılma nedeni belirli bir katma değer kazanmak ve nihayetinde kar elde etmektir. Bu minval üzerinden gittiğimizde uluslararası ticarette yer alan taraflar da gerek ihraç ederek gerekse ithalat yoluyla para kazanmayı amaçlamaktadır. Uluslararası ticaretin doğası gereği yapılan uzak mesafeli ticari işlemler, taraflar arasında güven eksikliğini doğurmuştur. Bu eksikliğin giderilmesi adına, gerekli ödemenin tam ve eksiksiz yapılabilmesi ve ilgili malın zamanında ve sağlam teslim alınabilmesi için ortaya akreditifli ödeme şekli çıkmıştır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde uluslararası ticaretin yapılması sırasında ödemeler yoğun olarak akreditif üzerinden yapılmaktadır. Akreditifin bu kadar tercih edilmesinin; • Söz konusu ticari işlemin devam ettiği süre zarfında garantörlük rolünü üstlenen bir bankanın olması, • Akreditif belgesinin hukuki manada bir sözleşme olması ve taraflara haklarını vermek anlamında geçerli bir belge olması, • Çok net ve kesin olmamakla birlikte her iki taraf içinde risklerin eşit ya da eşite yakın şekilde dağıtılmasını sağlayan bir ödeme şekli olması gibi nedenleri akreditifin tercih edilmesinde en temel faktörler arasında sayabiliriz. Bu kadar çok kullanılan bir işlemin mantıki çerçevesinde düşündüğümüzde hata ve yanlış payının çok az oranlara inmiş olmasını bekleriz. Ancak söz konusu mantıki çıkarım maalesef piyasada tam anlamıyla görülmüş değildir. Bu kadar çok tercih edilen bu ödeme şeklinin gerek lehdar gerekse amir tarafından açılışları sırasında karşımıza bir sürü aksaklıklar çıkmaktadır. İşte tam bu noktada çalışmamızın da ana temasını oluşturduğu akreditifli işlemlerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ne olabilir sorusunun cevabını aramaktayız. Tezimizin ilk bölümünde uluslararası ticaret işlemlerinde kullanılan ödeme şekillerini, ikinci bölümde özel olarak akreditifi ve kapsamlı olarak işleyişini son bölümde de akreditif işlemlerinde firmalar düzeyinde karşılaştığımız sorunları anlatmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The specific reasons of all business transactions are to create an added value and ultimately make a profit. When considered from this point of view, the parties which are involved in international trade aim to earn money through both export and import. The long-distance business transactions have resulted in a lack of trust between the parties due to the nature of international trade. In order to fill this deficiency of trust, the letter of credit has come into exist by providing full and complete payment and by sending -receiving the related good on time and properly. Both in our country and in other countries, the payments mostly have made by using the letter of credit while doing international commerce. The main reasons why the letter of credit is preferred as fallows; • There is available a bank which performs as a guarantee, while the ongoing process of the mentioned business transactions, • The letter of credit is accepted as an agreement by law and is valid to give both parties their special dues • Although not yet so certain and exact, however, the letter of credit could be able to spread risk equally or approximately equally It is supposed that the commonly used payment type- the letter of credit- should be carried out with the minimum rate of error or mistake logically, but unfortunately, this logical inference cannot be seen completely in the market. A lot of troubles can be encountered while the letter of credit which is the most preferred payment type is being performed by both buyer and seller. At that point, we are searching the answers for the questions about encountered problems during the letter of credits process which constitutes the backbone of my study and their possible solution offers. In the first section of my thesis, the all payment methods used in international trade transactions will be introduced. The second section includes the particular definition of the letter of credit and the comprehensive course of its proceeding. The final section, the most common problems that we have faced during the ongoing process of the letter of credit within the scope of firms will be explained as well.