Türkiye Muhasebe Standartlarına göre varlıklarda değer düşüklüğü tespiti ve muhasebeleştirilmesi
Determination and recognition of impairment of assets in accordance with the Accounting Standards of Turkey
  1. Tez No: 383537
  2. Yazar: MESUT ZURNACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye Muhasebe Standartlarından 36 No'lu“Varlıklarda Değer Düşüklüğü Standardı”nın amacı; işletmelerin varlıklarının finansal tablolarda gerçek değerinden fazla gösterilerek, işletmenin gereğinden fazla değerli görünmesini önlemektir. Standarda göre, bir varlığın defter değerinin geri kazanılabilir tutarını aşması halinde, varlıkta değer düşüklüğü meydana gelmiş olacaktır. Söz konusu değer düşüklüğünün muhasebeleştirilerek defter değerinin, geri kazanılabilir tutara indirilmesi gerekmektedir. Geri kazanılabilir tutar ise; varlığın net satış değeri veya kullanım değerinden yüksek olanıdır. Dolayısıyla, varlığın geri kazanılabilir tutarının belirlenebilmesi için varlığın net satış değeri ve kullanım değerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Özellikle değer düşüklüğünün tespitinde önemli rol oynayan“kullanım değerinin”belirlenmesinde, varlıktan beklenen nakit akışının ve nakit yaratan birimin işletme yönetimince yapılması, öznel bir yaklaşım olarak ortaya çıkmakta ve muhasebenin temel kavramlarından“tarafsızlık”ilkesine uymamaktadır. Standarda ilişkin yerel ve Uluslararası kaynaklar incelenmiş, Türkiye uygulamasıyla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Türkiye'de halka açık şirketlerin varlıklarda değer düşüklüğü ile ilgili, zorunlu olmadıkça varlıklardaki değer düşüklüğü zararından kaçındıkları, değer düşüklüğü zararı yazanların ise; zarara ilişkin tam bir açıklama yapmadıkları gözlenmiştir. TMS 36 Standardıyla ilgili değer düşüklüğü tutarının belirlenmesine ilişkin düzenlemelerin, doğruluğu konusunda tereddütlere yer vermeyecek şekilde düzenlenerek daha objektif kurallara bağlanması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of“The Standard of Impairment of Assets”No. 36 of the Turkish Account Standards is to prevent the appearance of a business as more valuable than necessary by showing the assets of the business at a value more than it is in financial statements. According to the standard, if the book value of an asset exceeds its recoverable amount a value impairment occurs in the asset. The said value impairment should be recognized and the book value should be decreased to the recoverable amount. The recoverable amount is; the asset's net sales value or value in use, whichever is higher. Therefore, the asset's net sales value and value in use should be determined in order to specify the recoverable amount of the asset. Specifically in the determination of“the value in use”, which plays a major role in specifying the impairment of value the fact that the cash flow expected from the asset and the cash generating unit is calculated by the business management, emerges as a subjective concept and fails to comply with the“neutrality”principle, which is one of the basic notions of accounting. Local and International Sources for the Standard are examined and research concerning their implementation in Turkey are performed. Concerning the impairment of assets, it is observed that publicly held companies in Turkey avoid the loss in the impairment of assets if not requisite, and those with the loss of impairment of assets cannot give a detailed explanation concerning the matter. Concerning the Standard TMS 36, arrangement of the regulations regarding the determination of impairment of value in a manner to avoid doubts regarding their accuracy and relying on the rules would be suitable.