Reklam fotoğrafı bağlamında 1993-2012 yılları arası Lavazza Takvimleri
The Lavazza Calendar as part of commercial between 1993–2012
- Tez No: 383573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Fotoğraf makinesinin bulunmasıyla, gerçeklik kavramı yeniden doğmuş, fotoğraf sanatsal ve işlevsel yönüyle birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Fotoğraf, uygulanabilirliği, çoğaltılabilirliği, hızlı bir şekilde mesaj iletebilme ve hedef kitleyi etkileyerek harekete geçirme potansiyeli ile reklamların vazgeçilmez unsuru haline gelmiş ve reklamı bir sanat nesnesi haline dönüştürmüştür. Fotoğraf, tüketimde anında etki, duyu patlamaları gibi benzer etkiler göstermesi sayesinde kişilerle direkt iletişime geçerek marka değeri oluşturmada etkili olmuş ve markanın iletmek istediği mesajı açık bir dille sunmuştur. Bu nedenle fotoğraf reklam sektöründe her zaman başvurulan yöntemlerden birisi olmuştur. Bir İtalyan markası olan Lavazza imajın vazgeçilmez unsuru olan görselliği kullanarak 1993'ten 2012'ye kadar çıkarmış olduğu takvimler ile kendisine kurumsal bir imaj yaratmıştır. Bu bağlamda takvimde kullanılan fotoğrafların hedef kitleye ulaşma hızı ve idrak edilme seviyesi düşünüldüğünde yarattığı etki de gün geçtikçe genişlemekte, tercih edilen bir reklam türü olmaya devam etmektedir. 1993'ten beri zamana tanıklık eden Lavazza takvimi bu firmanın akıllarda yarattığı imajı ve kaliteyi ortaya koyan sanatsal bir ifade biçimidir. 1993'ten beri ünlü fotoğrafçılarla çalışan Lavazza, zamanı aynı takvim gibi yıllara ve aylara bölmüş, topluma takvimin amacının yanında ayrıca bir sanat eseri sunmuştur. Bir kahve markası olan Lavazza çıkardığı bu takvimlerle kendisini 'diğerlerinden' ayırmış ve yaratmış olduğu görsel zenginlikle akıllara kazınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the invention of the camera, concept of reality has been reboot, photograph has been used in many fields of artistic and functional ways. The photography has become an indispensable element of advertisements with its feasibility, reporoducibility and potentiol of bear quickly the message and actuation by influencing to audience and it has been transformed advertisement into an art object. The photography has been effective in creating brand value by directly contacting with people. Thanks to its instantly effect of consumption, showing smilar effects like sense explosions fort his reason, the phorographi has always been one of the referenced methods in advertisement sector. Lavazza, that is an Italian brand, has created a corporate image with calendars that was publishing since 1993 to 2012 by using the visuality, which is an indispensable element of the image. In this context, when considering the speed of the calendar photos reaching to audience and level of their realising, the effects of the photos expanding day by day and photograph has been continued to be preferred type of advertising. The Lavazza calendar, that has been witnessed to time since 1993, is an artistic form of expression of the image and quality of the companys. Lavazza, who has been working with famous photographers since 1993, has divided the time to years and months like calendar and has presented to society o work of art also purpose of the calendar. Lavazza, which is a coffie brand, has seperated itself from the 'others' by its calendars and has been stomped on people's memory by visual richress that it has created.