İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi'nde yer alan Tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmaları'nın kataloglanması, Cilt I
Cataloging the Illuminated Manuscript Holy Qurans located in Süleymaniye Manuscript Library
- Tez No: 383572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 1328
Özet
“Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi'nde Yer Alan Tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmaları'nın Katologlanması”adlı çalışmamızda, Süleymaniye kütüphanesi'nde bulunan tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmalarının bir arada yer aldığı katalog çalışması hedeflenmiştir. Söz konusu, daha önce Mushaflar hakkında kolleksiyonlar ve dönemlerine göre araştırmalar yapılmış olup, ancak tüm mushaf yazmalarının bir arada bulunduğu bir çalışma yapılmamıştır. Bundan dolayı bu çalışmada, 462 adet Tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmaları ele alınırak kolleksiyonlara göre düzenlenmiştir. Bu çalışma; Tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmaları'nın tezyini ile ilgilenen araştırmacılara kaynak teşkil edeceğini düşünmekteyiz. Süleymaniye Kütüphanesinin taramasında“Mushaf”başlığında, Kur'an ve Kur'an ile ilgili 1386 adet yazma bulunmaktadır. Yapılan araştırmada bu başlık altında 462 adet Tezhipli Mushaf tespit edilmiştir. Bu Mushaflar tezhipli olup, IX. ve XIX. Yüzyıllar arasında yazma Kur'an-ı Kerimler 200 ile 900 sayfalar arasında olup, kûfi nesih sülüs muhakkak rikâ gibi pek çok yazı çeşitleri ile yazılmış, is üstübeç lal zer ve asumüni mürekkepleri tercih edilmiştir. Bazı Kur'an-ı Kerim yazmalarına, özellikle padişahlara sunulan yazma Kur'an-ı Kerim örneklerine (Fatih Kolleksiyonu, Sultan Ahmet I vb.) oldukça önem verilmiş, hangi yüzyılda tezyin edilmiş ise o dönemin üslubunu yansıtan tezyinatalar görülmektedir. Tezde, Tezhipli Kur'an-ı Kerim Yazmaları'nın künyeleri, açıklamaları ve fotoğraflar ayrıntılı bir şekilde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study named by“Cataloging the Illuminated Manuscript Holy Qurans Located In Süleymaniye Manuscript Library”as the name suggests, we try to cataloging Illuminated Manuscript Holy Qurans which are located in Süleymaniye Manuscript Library. We find out Researches According to Periods and collections but the other hand they are not comprehensive like our thesis. Firstly we collate all 462 of Illuminated Manuscript Holy Qurans than tried to identify which collections they belong to. This thesis, involved on illuminated manuscript holy Quran is able to give help to researchers who will study on this subject. When we do inventory scan in Süleymaniye Manuscript Library under the name of“Mushaf”, find out 1386 manuscripts which are Qurans and relevant to Qurans. And we have detected only 462 of them are Illuminated Manuscript Holy Qurans. Those were written across the IX. and XIX. centuries and between 200-900 pages. Kufi, Naskh, Thuluth, Admittedly, Rica as many of well writings varieties used on those Manuscript Qurans. We have observed that black ink, ceruse, Lala ink, zur ink, the ink asum were used at those writings. At this thesis, considerable importance have given by us to some samples of Illuminated Manuscript Holy Qurans especially which were manuscript for presenting to Sultans like Sultan Fatih's Collection, Sultan Ahmet I Collection reflecting the characteristics of the period of workmanship were Viewed. In this thesis, Illuminated Manuscript Holy Quran's identifications, descriptions and photographs are presented in a detailed manner.