Fotomontaj ve kolaj tekniğinin ideolojik ve sanatsal bağlamda kullanımı, 1850-1990
The use of photomontage and collage technique in i̇deological and artistic context, 1850-1990
  1. Tez No: 383574
  2. Yazar: ASLI TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fotoğrafın icadından günümüze kadar kolaj ve fotomontaj yöntemi, fotoğraf teknolojisinin ve görüntü işleme programlarının varlığıyla birlikte kullanılan, gerek sanatsal gerekse ideolojik bağlamda bir anlatım aracı olmuştur. Fotoğraf sanatında, fotomontaj ve kolajın önemli bir yeri bulunmaktadır. Tezin amacı, fotoğrafta kolaj ve fotomontaj olgusunu hem tarihsel anlamda hem de gelişim sürecinde diğer disiplinlere katkısını yansıtarak ele almak ve bu bağlamda kolaj ve fotomontajın da güçlü bir anlatım dili olduğunu vurgulamaktır. Tarihsel süreci incelendiğinde ilk olarak resim çalışmalarında uygulanan teknik, farklı materyallerin bileşimiyle geliştirilmiştir. Başlangıçta sanatsal bir ifade aracı olarak ele alınan kolaj ve fotomontaj, zaman içerisinde kendine özgü teknik ve yöntemler geliştirerek çağdaş sanatta ve ideolojik bağlamda kullanılmıştır. Sanatsal kullanımının dışına çıkan kolaj ve fotomontaj, Dadaizm'in ortaya çıkmasıyla daha fazla önem kazanmıştır. Önce 1.Dünya Savaşı, ardından da doğuda komünizm, batıda faşizm düşünce sistemleri yayılmıştır. Toplumdan giderek yabancılaşan bireylerin çıkması hızlanmış, sanayinin de gelişmesiyle endüstrileşen toplum, sınıfsal ayrımları da beraberinde getirmiştir. Bu durumun toplumları hızla değiştirerek yalnızlaştırdığı ve geleceğinden kaygı duyan gruplar yarattığı söylenebilir. Hızla olumsuzluklara sürüklenen insanların tepki göstermeleri de gecikmemiştir. Yeni ifade biçimleri yaratılırken kolaj ve fotomontaj yöntemi bu ifade biçimlerinin başında yer alıyordu. O dönemde okuma yazma oranının oldukça düşük olması nedeniyle insanlara ulaşmanın en kolay yolu görsellikti. Bu nedenle bol resimli, fotoğraflı afişler hazırlanmıştır. Sanatçılar tepkilerini bu yolla dile getirerek büyük kitlelerin dikkatini çekebilmişlerdir. Böylece görsel olarak yoğun bir şekilde kullanılan kolaj ve fotomontaj eserleri sanatsal anlamda o dönemdeki fotoğrafik dilin değişmesine yeni deney ve denemelerden geçerek, sanatsal bir ifade şeklinde, sanatçılar tarafından benimsenen bir araç haline gelmiştir. Bunanla birlikte özellikle 1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya Savaşı arasındaki süreçte sanatsal ifade aracından çok ideolojik bir anlatım dili olarak kullanılmıştır. O da iki dünya savaşı arasındaki toplumsal kaos, nazizmin güçlenmesi, nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte Avrupa'yı kasıp kavuran kaotik ortam, sanatçıları kolaj ve fotomontajı kullanarak bir mizah öğesi şeklinde ideolojik ifade şekline dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
Up to now from its invention collage and photomontage method, used with the presence of photography technology and image processing programs has been a means of expression both in ideology as well as art. In the art of photography, photomontage and collage have a great importance. The aim of the thesis is to discuss the facts of collage and photomontage both historically as well as in its development process by reflecting their contributions to other disciplines and also to emphasize the strong narrative languages of collage and photomontage. Analysing the historical process, the first technique applied in painting works was developed by a combination of different materials. In time Collage and photomontage, initially discussed as a means of artistic expression, were used contemporary art and ideological context by developing its own techniques and methods. Coming out of the usage of art, collage and photomontage has gained more importance with the emergence of Dadaism. First, WW1 and then in the East communism and in the West Fascism systems of thought has spread. Individuals alliniated from the society has accelerated increasingly as well as industrialized society has brought class distinctions with the development of industry. It can be said that this situation isolated the society by changing rapidly and created concerned groups for the future. Also people drifting negativity reacted rapidly. When creating new forms of expression collage and photomontage method was taking place at the beginning of this form of expression. At that time, the literacy rate is quite low because of the visuals was the easiest way to reach people. Therefore, abundantly illustrated with photos posters were prepared. Artists expressed their reactions in this way were able to attract the attention of a large audience. Thus, a widely used visual collage and photomontage works have become an adopted method by artists in the form of artistic expressions through new experiments and trials for the changing of photographic language in that period. However, between the processes of World War 1 and World War 2 it was used as an ideological method of expression rather than artistic expression. The destroying caotic environment in Europe come out with Nazism's empowerment and acceding of Nazis and the social chaos between the two world wars, has caused using collage and photomontage as a humour element for ideological expression way.