Klasik İslam tarihi kaynaklarında nübüvvet mührü
Sources of Islamic seal classic of prophethood
  1. Tez No: 383588
  2. Yazar: NEJLA CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nübüvvet mührü; (hâtemü'n-nübüvve) siyer, şemâil, hasâis, delâil türü İslam Tarihi kaynaklarında yer almış, kimilerince Peygamberimizin nübüvvetinin tasdikinde delil sayılmıştır. Nübüvvet mührü bir alamet olarak ehl-i kitap mensuplarının kaynaklarında da yer almıştır. Rivayetler muvacehesinde ehl-i kitap mensuplarından bazıları son Peygamberde bu alameti araştırmış ve bu vesile ile İslam'la tanışmıştır. Nübüvvet mührüne dair rivayetler hadis kaynaklarımızda da yer almıştır. Bu hadislerde, Peygamberimizin çevresinde bulunan ashabınca nübüvvet mührünün görüldüğü yönünde ifadelere de rastlanılmaktadır. İslam Tarihi kaynaklarından İbn İshâk, İbn Sa'd ve Taberî gibi müellifler nübüvvet mührü rivayetlerine yer vermişlerdir. Nübüvvet mührüne dair rivayetleri kaynaklarımızda; Peygamberimizin doğum hadisesi bölümünde, şakku's-sadr hadisesi bağlamında, Bedü'l-Vahy bâbında, İsrâ ve mi'râc olaylarında Cebrâil ile ilişkilendirilerek ve Peygamberimizin vefatı başlığı altında Esmâ bt. Umeys hadisi vasıtası ile bulmamız mümkün olmuştur. Bu mührü normal bir ben gibi görenlerin yanında mucizevî özellikler atfedenler de olmuştur.
Özet (Çeviri)
The seal of Prophethood (hâtemü'n-nübüvve) Siyer, Semail, Hasais, Delail type have been involved in Islamic History Resources, by some regarded as evidence of the approval of the Prophet. Members of the People of the Book as a sign the seal of Prophethood sources took place. People of the Book provinces along rumors that some of the members sign of the Last Prophet on this occasion researched and introduced Islam. Resources there are rumors that the seal of Prophethood was also included in the hadith. This hadith, the Prophet is seen in the vicinity of the seal of prophethood, and so transferred ashabınca show. Islamic History Resources Ibn Sa'd, Ibn Ishaq and Tabari in such narratives the authors have given the seal of prophethood. Resources there are rumors that the seal of prophethood, the Prophet's birth in the incident, in the context of şakku's-sadr incident, returned to the board of revelation of section, Isra and Ascension of the Prophet's death and the events associated with Gabriel, Asmd bt. Umeys under through hadith has been able to find. This is normal as I have the seal of those who have been in addition to attributing miraculous properties.