İbn Mâlik ve nahiv metodunda hadisle istişhadın yeri
İbn Mâli̇k and the palce of bringi̇ng evidence by hadi̇th in gramer method
  1. Tez No: 383596
  2. Yazar: RAMAZAN BEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İbn Mâlik, Endülüs İslâm medeniyetinin yetiştirdiği en önemli âlimlerinden biri olarak, hem Endülüs'teki hem de doğu olarak tanımlanan Mısır, Halep ve Şam'daki Arap dili, kıraat ve hadis ilimlerini tahsil etmiştir. Dil konusunda uzmanlaşan İbn Mâlik, alanında bir ilk olarak sıhhatine güvendiği bütün hadislerle istişhâd etmiştir. Böylece diğer bütün İslâmî ilimlerde, Kur'an'dan sonra ikinci temel kaynak olan hadis, nahiv ilminde de hak ettiği konuma yükselmiştir. Bazı nahivciler, onun bu yaklaşımını reddederek tenkit etmişler, bazı nahivcilerse, bu hususta kendisini desteklemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ibn Mâlik, one of the most significant Andalusian scholars of Islamic civilization studied Arabic, recitation and hadith both in the scientific centers as Egypt, Damascus and Aleppo as defined ''the Eastern''. Specializing in the field of Arabic language Ibn Mâlik, fort he first time gave evidence (istişhâd) with the all hadiths that he confided in their authenticity. Thus, the hadith science which is the second main source in all other Islâmic sciences after the Qur'an deserved the same position in nahiv science too. Some nahiv scholars criticized him rejecting his approaches, while some of them defended himself feverishly in this respect.