Kültür ve müzik eğitimi ögesi olan türkülerde kadın temasının analizi
The analysis of woman theme in folk songs which are an aspect of culture and music education
- Tez No: 383618
- Danışmanlar: PROF. YUSUF AKBULUT, DOÇ. DR. FEYZAN GÖHEN VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu araştırmada, kültürün önemli bir ögesi olan, aynı zamanda müzik eğitiminde kullanılan en önemli kaynaklardan sayılan türkülerde kadın temasının yerini saptayarak, müziğin toplumsal işlevleri kapsamında, kadının rolünü belirlemek konu edilmiştir. Kadın bazında Türk halk müziği dağarının incelendiği bu çalışmada, toplumun kadına bakış açısını, kadının topluma bakışını, kadına biçilen rolleri, kadınla ilgili çeşitli motifleri, sembolleri ve cinsiyet açısından kadının yerini saptamak amaçlanmıştır. Araştırmada ele alınan türküleri, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesi esas alınarak gruplamak ve bu bölgeler arasındaki farklılıkları belirlemek, konu ile ilgili bölgesel sosyolojik ayrımları ortaya koyarak, kadının, Türk Halk Müziğindeki yerinin belirlenmesi araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırmanın veri toplama bölümünde Türkiye'nin 7 bölgesinden toplam 2000 türkü incelenmiş, bu türküler kadına ait çeşitli kriterler bakımından öncelikle bölge bazında tablolaştırılarak değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar daha sonra Türkiye genelinde karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Türkiye'nin farklı coğrafyalarında farklı sosyal yapıların, sıkıntıların, sosyal olayların yönünün, kadına ve yaşam biçimine yansımalarının tablolarla görüldüğü bu araştırmanın sonucunda; Türkiye'nin Doğu ile Batı bölgeleri arasında kadının konumu açısından ciddi farklılıklar olduğu; kadının sosyal konumu, rolü, giydiği kıyafetler, aksesuarlar, kullandığı hitaplar gibi pek çok konuda ayrımlar bulunduğu; bunlarla birlikte kimi sorunları, beklentileri ve duygularını ifade biçimleri açısından da benzerlikler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, finding out the role of women through determining the place of woman theme in folk songs, which are not only an important aspect of culture but also considered as one of the most important sources used in music teaching, in the scope of the social function of music has been the subject. This study in which Turkish folk music repertorie has been studied on the basis of woman has aimed to ascertain the point of view of society towards women, the point of view of women towards society, the roles assigned to woman, various motives and symbols regarding woman and determining the position of woman in terms of gender. Classifying the folk music songs mentioned in this study according to seven geographical regions, stating the differences among these regions and determining the place of woman in Turkish Folk Songs by pointing out the regional and sociological differences regarding the subject. During the process of collecting the data, 2000 folk music songs have been analyzed and these songs have been evaluated by charts in terms of various criteria concerning woman and the results have been compared with the results across Turkey and interpreted. At the end of this study in which the reflection of different social structures, problems and events to woman and her life style are seen on charts, it has been found out that along with serious differences between the woman in eastern regions of Turkey and the woman in western regiong of turkey in terms of her social position, social status, her role in society, clothes and accessories worn by her, addresses she uses and and things like that, there are also similarities in terms of some problems, expectations and expressing their emotions.