An Oceanographic database system
- Tez No: 38363
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde geçtiğimiz yirmi yıl içinde çok sayıda oşinonografik çalışmalar yapılmıştır, izmir Körfezi'nde farklı istasyonlardan toplam kimyasal ve fiziksel veriler çeşitli şekillerde disket, not defteri, ve dosya gibi arşivlenmiştir. Bu tezin amacı ihtiyaç olduğunda herhangi bir araştırmacının bu verilere ulaşımını sağlayacak bir bilgisayar veri tabanı geliştirmekti. Bu amaçla veriler ölçüm yöntemleri ve parameterelerine göre kodlanmıştır. Tüm verilerde kullanılan format ASCII 'dir. DOS editöründe eşit genişlikte veri tanımları (strings) hazırlanarak bunlar FoxPro for Windows 'da hazırlanan tablolara aktarılmıştır. Ek olarak metodu ve zamanı açıklayan tablo hazırlanmıştır. istasyonların konumları ve veri alım anındaki hava koşuları da bir başka tabloya eklenmiştir. Önerilen database sistemindeki bazı parametreler hazırlanan bir DBase programı kullanılarak kontrol edilmiştir. -II-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Different types oceanographical studies have been undertaken by Institute of Marine Science and Techonology in the last 20 years. Chemical and physical data collected from different stations in the Izmir Bay were kept in the archives such as diskettes, notebooks and files. Objective of this thesis was to develop a computerized database system for researchers. Data are coded with respect to their methods of measurement and the parameters. All kinds of data have been formatted in ASCII code. All strings prepared in DOS editor have been transferred into tables in FoxPro for Windows formats. Additionally tables were developed to explain methods and time of measurements. In FoxPro for Windows locations of experimental stations and the weather conditions as samples were taken were added to another table. Additional queries and a screen program were prepared and put in use. The proposed database system has been checked for some parameters by a prepared DBase program. -I-