Ocean STAT : deniz seviyesi ve akıntı verilerinin analizine ilişkin bir yazılım paketi
- Tez No: 24707
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Deniz yapılarının projelendirilmesinde bilinmesi gereken dizayn parametrelerini saptamak için, bu yapılara doğal faktörlerin uygulayacağı hidrodinamik kuvvetlerin belirlenmesi gerekir. Bu kuvvetler, zamana ve yere göre büyük değişiklikler gösterdiğinden ancak uzun süreli ve kısa aralıklı oşinografik gözlemler ile anlaşılabilirler. Çeşitli yüksek teknoloji ürünü cihazlar ve konularında uzmanlaşmış personel ve bilim adamlarının özverili çalışmaları ile yapılan bu gözlemler sonucu elde edilen sayısal veriler bilgisayarlar aracılığı ve belirli bir sistematik ile geniş veri tabanı kütükleri haline getirilmekte ve çeşitli algoritmalar ile de zaman serisi analizleri yapılmaya çalışılmaktadır. Bu tez kapsamında standart formata sahip bu veri tabanı kütükleri kullanılarak deniz seviyesi, akıntılar ve deniz suyunun tuzluluk, sıcaklık ve kondüktivite gibi fiziksel parametrelerinin zaman serisi analizlerini yapacak ve olayın istatistiksel ve yapısal karakterini ortaya koyacak, sonuçları grafikler ya da tablolar şeklinde ifade edecek entegre bir yazılım paketi hazırlanmıştır. Analiz algoritmaları olarak ; istatistik özelliklerin belirlenmesinde temel istatistik parametrelerinin formülasyonları ve frekans dağılımları, yapısal özelliklerin belirlenmesinde de Sonlu Fourier Dönüşümü tekniği ile spektral enerji yoğunluklarının hesabı kullanılmıştır. Veri dizilerine ayrıca çok geniş kapsamlı grafik analizler uygulanarak görsel sınama ve tahmin olanağı da yaratılmıştır. OceanSTAT yazılımını oluşturan 26 program modülü, aralarında belli bir standardizasyon içeren giriş, işlemlerin izlenmesi, alt veri ve/veya çıktı kütüklerinin oluşturulması ve işlem sonucunda seçime bağlı olarak diğer modüllere dallanma özelliklerinin yanısıra, olası kullanıcı ve format hatalarına karşı korunmuş, rnenüler aracılığı ile birbirlerine geçişlerisağlanmıştır ve gelişmiş algoritmalara sahip olmaları sayesinde de zamandan kıyaslanmayacak ölçüde tasarruf şansı getirmektedirler.Yazılım, modern programcılığın gereklerine uygun şekilde en yüksek düzeyde kullanıcı - program iletişimi tesis etmekte, kullanım kolaylığı yaratmak ve bilinçli bir kullanıcıya kütüklere müdahele olanağını vermek için de çeşitli ops iyonlar içermektedir. Seviye Analizleri ve Akıntı Analizleri olarak iki ana bölümde toplanabilen OceanSTAT, ilgili veri dizileri üzerinde gerekli analizleri yaptıktan sonra, sonuçları hem ekranda görüntülemekte ve hem de istenildiği anda kolaylıkla erişilebilecek sistematikte arşiv dosyaları halinde saklamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to determine the design parameters which are needed to be known while designing Marine Structures, it is essential to figure out the hydrodynamical forces which the natural factors will apply to those structures. Since these factors vary a great deal according to time and location, they could be understood only by means of long-term and short interval oceanographic surveys. Digital data which is gathered by high-tech equipment and by highly compromising works of experting teams are transformed to large database files by computers on a systemathic base and are thence tried to be analysed as time series by various algorythms. As the main purpose of this Graduate Project, using standard formatted database files mentioned above, an integrated software package which will perform time series analysis on sea level variations, currents and basic physical parameters of sea water such as salinity, temperature and conductivity, determine the statistical and structural character of the event and present the results in form of graphics or tables have been created. As analysis algorythms, basic statistical parameter formulations for statistical determination and calculations on density of spectral energy by Finite Fourier Transform for structural determination are used. Besides, visual check and estimation opportunities are also presented by multi-purpose, multi-parametric graphical analysis. 26 program modules which form OceanSTAT software package commonly feature standardized inputs, process tracing, sub-data and/or output file creating and chaining other modules by user choice. Programs are also protected against misuse, faulty input and invalid source file formats and are capable of passing control to each other via informative menus. Advancedalgorythms which are used in the package are proved to be i ncomparab ly t irnesavi ng. OceanSTAT, by its friendly user interface and by offering options like possibility of operator intervention into the data files, represents the high levels of modern programming. OceanSTAT, which basically consists two. main divisions, both visualizes the results on the screen and saves them in an easily reachable systemathic as archive files.