Defining component dimensions in fully industrialized housing production system with panels
- Tez No: 38362
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Konut olgusu insan hayatında ve özellikte Türkiye ' de büyük önem taşımaktadır ve bir sorun olarak gündemde kalmaktadır. Bu sorun, barınma gereksiniminden, büyük kentlerin son derece kötü fiziksel çevrelere dönüşmelerine kadar geniş bir yelpaze içinde belirmektedir. Tez çalışma konusunun belirlenmesinde bu sorun çok etkilidir. Konut ve tam endüstrileşmiş yapım sistemlerinden büyük panel sistemler, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışma altı bölümden oluşmasına karşın, içeriğinde üç bölüm bulunmaktadır ; - Toplu konut olgusu ve endüstrileşmeye ilişkin bilgiler, - Standartlaşma, modüler koordinasyon ve tam endüstrileşmeye ilişkin bilgiler, - Bu iki içeriğin Türkiye bazında irdelenerek, tam endüstrileşmiş büyük panelli sistemde bileşen boyutlarında belirgin bir sonuca gidilmesine ilişkin çalışmalar. Bu içerik kapsamında birinci bölümde, toplu konut olgusu ve üretiminde kaçınılmaz olan endüstrileşme kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde, tezin son bölümünde yapılacak olan boyutlarla ilgili çalışmaya temel oluşturacak standartlaşma ve modüler koordinasyona yönelik bilgiler sunulmuştur. Önyapımı tanıtan üçüncü bölüm, büyük panel sistemlere giriş niteliği taşımaktadır. Nitekim dördüncü bölümde genelde panel sistemler, özelde büyük panel sistemler ele alınmıştır. Beşinci bölümde, büyük panellerle Türkiye'de gerçekleştirilmiş çeşitli örnekler sunulmuş ve bu konutların bileşen özellikleri (boyut, bileşen tip ve sayısı) incelenmiş, bileşenlerin çeşitli kriterler süzgecinden geçirildikten sonra boyutlarının nasıl belirleneceğine dair bilgiler verilmektedir. Altıncı ve sonuç bölümünde, beşinci bölümde ortaya konulan kriterler ve bileşenlerle ilgili bilgiler uygulamaya koyulmuş ve ülke koşullarına uygun standart bileşen boyutları belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Housing concept, especially in Turkey is very important in men 's life. It is also a contemporary problem. This problem occurs in a wide range from residence need to cities with bad physical environment. These characteristics were very effective while determining the thesis subject. Mass housing and fully industrialized building construction system with panels, are the main subjects of this study. Although this study is a part of six chapters, it has three main sections ; - Specifications about mass housing and industrialization, - Specifications about standardization, modular co-ordination and fully industrialization. - Studies for defining panel dimensions, concerning these two specifications above. Relating to these, in the first chapter, housing concept is held up with industrialization which is inevitable while talking about mass housing. In the second chapter both standardization and modular co-ordination wilt be the base for panel dimension researches which are presented in the last two chapters. The third chapter, which defines prefabrication, has also introduction mean for large precast concrete panels. In just the same way, in the fourth chapter panel systems are held up in general, and large precast concrete panels are held up in detail. In the fifth chapter, some housing examples which are constructed with panels in Turkey, are presented and their component characteristics (dimensions, component type and numbers) are examined. After examinations depending some criteria, it is noticed how to determine component dimensions. In the sixth chapter, criteria and component characteristics are adapted to the Turkey's conditions and standardized component dimensions are defined. VI