Yükseköğretim kurumlarında yer alan yazı dersi için hazırlanan etkileşimli CD'nin uzman görüşlerine göre değerlendirilmesi
Higher education institutions was prepared for the writing class assessing interactive CD's expert according to whose opinion counts
  1. Tez No: 383633
  2. Yazar: YEŞİM ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Yazı dersinin günümüz sanatının geldiği nokta hedef alınarak yenilenip, dersin disiplinler arası bağlamda yenilikleri takip etmesinin gerekliliği üzerinde durularak, geçmiş kültürlerin kaligrafi, hat ve tezhip sanatı hakkında öğrenciye bilgi verilmesi ve bu bağlamda öğrencinin geçmiş ve gelecek arasında sentez kurup çalışmalar yapabilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda yerli ve yabancı literatür kaynaklar araştırılarak örnek bir ders planı oluşturulmuştur. Bu planda öğrencinin yapacağı projeler belirlenmiş aşamalar halinde Etkileşimli CD içerisine yerleştirilerek öğretim elemanlarının görüşüne sunulmuştur. Bu araştırmanın çalışma grubu alanlarında uzman olan 30 öğretim elemanı olarak belirlenmiştir. Araştırmada tarama modeli kapsamında, literatürden ve alan uzmanları ile yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırmacı interaktif eğitim konusu ile ilgili geniş kapsamlı yerli ve yabancı literatür taraması yapmıştır. Bununla birlikte araştırmanın alt amaçları doğrultusunda Yazı Dersi ile ilgili olarak örnek bir etkileşimli (interaktif) eğitim CD'si 1 öğretim elemanı, 1 eğitim program geliştirme uzmanı, 2 eğitim teknolojisi uzmanı, 1 bilgisayar uzmanından oluşan bir uzman grup rehberliğinde hazırlanmıştır. İnteraktif CD'nin değerlendirilmesi amacı ile hazırlanan ders modeli ve etkileşimli CD ile ilgili öğretim elemanlarına 5'li likert ve açık uçlu sorulardan oluşan 27 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına uygun olarak elde edilen veriler frekans (f) dağılımlarına göre yüzde (%) hesaplanarak tablolaştırılmış bulgular ortaya konarak, yorumlar yapılmıştır. Bu sonuçlara göre öğretim elemanları yazı dersinin genel olarak öneminin yeterince vurgulanmadığı ve gereken önemin verilmediği ayrıca haftalık ders saatinin dersin kazanımları açısından yeterli olmadığını belirtmişlerdir. Öğretim elemanları hazırlanan eğitim modelini ve interaktif CD ile ilgili görüşleri şu şekildedir; etkileşimli CD eğitim açısından yazı dersine fayda sağlamaktadır, hedef kazanımlara uygundur, öğrenci düzeyine uygundur, öğrenci başarısına katkı sağlar, disiplinler arası çalışma imkânı ve çok yönlü düşünme sağlamaktadır. Yazı dersi içeriğinde font çeşidinin font tasarımı çalışmasının arttırılması gerekliliği üzerinde durmuşlardır. Yazı dersinin içeriğinde eski ve yeni yöntemlerin bir arada kullanılması, güncel sanat konularından ve teknolojiden faydalanılması görüşünü ifade etmişlerdir. Yazı dersi tarihten günümüze görsel iletişimin ve resmin konusu olmuş ve bunlar aynı zamanda güzel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin birinci sınıftan sonra görecekleri diğer atölye dersleri için de temel oluşturmaktadır. Bu çerçevede; hazırlanan yazı dersi model önerisi ders içeriğinin üzerinde yeniden düşünme ve tartışma sağlayacağı yazı dersinin içeriğinin zenginleştirilmesine yönelik çalışmalarda yol gösterici olacağı için dersin içeriğinin güncellenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide information about calligraphic arts, Islamic calligraphic arts and ornamentation practices of past cultures by taking the present state of calligraphy in today's contemporary art, emphasizing the need for calligraphy to follow new developments. In this context, this research aims to enable students to be able to form a synthesis between past and present forms of calligraphy. In line with this objective, both domestic and foreign literature sources were examined and a sample curriculum was presented. In this lesson plan, the project that the student will complete were implemented into an Interactive CD-ROM as predetermined stages and presented to faculty members. Study group for this research consists of 30 faculty members who are experts in their respective fields. This research utilizes literature reviews and interviews with field experts, conducted within screening model context. Researcher has conducted an extensive literature screening about interactive education, including domestic and foreign sources. Also, in accordance with sub objectives of the research, an Interactive Educational CD-ROM about Calligraphy Lesson with the guidance of 1 faculty member, 1 training program development specialist, 2 educational technology specialists and 1 computer expert. A questionnaire which consists of a total of 27 questions (likert and open ended questions with groups of 5) regarding the curriculum model which was developed with the purpose of evaluating the Interactive CD-ROM and the Interactive CD-ROM itself was given to relevant faculty members. Data obtained in accordance with sub objectives of the research were tabulated as percentage values (%) were calculated by their frequency (f) distribution. Tabulated findings were commented. According to these results, faculty members and instructors stated that the importance of calligraphy lesson is often not emphasized enough, its importance underestimated and weekly number of lessons is generally not enough to achieve optimal gain from it. Opinions from faculty members and instructor regarding the interactive CD-ROM are as follows: Interactive CD-ROM provides several benefits to calligraphy lessons, is suitable for educational attainment, is appropriate to student levels, provides advantages to students' success, and enables interdisciplinary study and multi-dimensional thinking. They stated that the number of fonts along with font design activities should be increased in curriculum. Instructors and educators also stated that both traditional and contemporary methods should be used and new art subjects and technologies should be referred in the lesson plan. Calligraphy is used throughout the history in visual communication and painting. It is also the basis for fine arts students' other workshop lessons after their junior year (first class). Thus, as the new calligraphy lesson model would enable much needed rethinking and discussion about curriculum contents and would be a guide in enriching the content of calligraphy courses, it is recommended that the lesson content as of today should be reviewed and updated.