1957 Türkiye-Suriye bunalımı
1957 Turkey-Syria depression
- Tez No: 383660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Medeniyetlere ev sahipliği yapan, farklı din, dil, ırk ve kültürleri barındıran Ortadoğu asırlar boyunca mücadelelerin odak noktası olmuştur. Ortadoğu tarih içerisinde medeniyetlere gücü ifade etmiş, gücün peşine düşen medeniyetler ise Ortadoğu'ya hakim olmanın yollarını aramışlardır. Ortadoğu hakimiyeti hedeflendiği zaman ise Suriye daima vazgeçilmezler arasında yer almıştır. Suriye M.Ö. 4000'li yıllara uzanan tarihinde birçok devletin hakimiyeti altına girmiş, farklı kültürlerden etkilenmiş ancak Arap kimliğini kaybetmemiştir.Farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında yaşayan ülke 1946 yılında bağımsız bir kimliğe bürünebilmiştir fakat bağımsızlık Suriye'ye beklenen istikrarı getirmemiştir. Suriye'de istikrarlı bir yönetimin sergilenememesi, Ortadoğu'da emelleri bulunan devletlerin Suriye'ye müdahalelerini kolaylaştırmış, dış müdahaleler neticesinde ülkede artan gerginlik Suriye'nin komşuları ile olan ilişkilerini derinden etkilemiştir.Soğuk Savaş yıllarında Suriye Türkiye ilişkileri gerginleşmiş, iki ülke arasında yaşanan gerginlik 1957 yılında Amerika ve Sovyetler Birliği başta olmak üzere diğer ülkelerin de katılımıyla büyümüş ve uluslararası bir bunalım halini almıştır. Türkiye ve Suriye Ortadoğu üzerindeki uluslararası hakimiyet mücadelelerinin etkisiyle savaşın eşiğine gelmişler ve yine uluslararası dengelerin etkisiyle aralarındaki gerginliği sonlandırarak komşuluk ilişkilerine devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Middle East which hosts many civilizations and includes different religions, languages, races and cultures has been the focus point of struggles for centuries. The Middle East expresses the power for civilizations in the history and civilizations which pursue to the power tries to find a way to dominate the Middle East. When the domination of Middle East is focused on, Syria has been one of the vital countries. Throughout its history which begins from 4000 B.C., Syria was under the domination of many countries and was effected by different cultures but hasn?t lost its Arabic identity.Syria which was under the domination of different civilizations got its independent identity in 1946 but independence didn?t provide stability. As a result of unstable management in Syria, other countries that had aims in Middle East easily interfered Syria and because of these external interferences, tension among countries increased and this situation effected the relationship between Syria its neighbours deeply.During the cold war the relations between Syria and Turkey became tense and this tension between these two countries increased by the participation of the other countries such as the US and Soviet Union in 1957 and it became an international depression. Turkey and Syria were on the threshold of war because of international dominance struggles over the Middle east and with the effect of international balances, they continued to their relations of neighbourhood by ending the tension between theirselves.