İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'de Japonya algısı
Perception of Japan in Turkey, during the World War II
  1. Tez No: 383671
  2. Yazar: SERKAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nda Uzakdoğu'da bulunan Japonya'nın, Türkiye' de emperyalist bir güç olarak algılanmasına etken olmuştur. Özellikle dünya savaşı öncesi Avrupa'nın durumuna ve Türkiye'nin savaş döneminde bulunduğu şartlara kısaca bakıldığında Türkiye'nin bulunduğu zor şartlar karşısında izlediği politika ele alınmıştır. Japonya'nın savaşa girişi ve bu savaş içerisinde Türk basınında nasıl bir algı yarattığı aktarılırken Amerika ile Japonya kuvveti arasında kıyaslama yapılarak Japonya'nın savaşı kaybedeceği görülmektedir. Japonya'nın güttüğü Asyacılık politikasının taraftar toplayamaması olağan bir durum olduğu değerlendirilmiştir. Japonya'nın Pearl Harbor baskını ile savaşa müdahil olduğu ve bu baskından sonra Japonya, Avrupa'da yaşanan savaşı da fırsat bilerek Asya'da hızlı bir şekilde topraklarını büyüttüğü ve kısa sürede bölgede emperyalist bir güç olduğu gözlenmektedir. İkinci Dünya Savaşı sonları yaklaşırken Japonya ile ilişkilerin kesilmesi ve Japonya'ya savaş ilanı ile Birleşmiş Milletler Cemiyetinde söz hakkına sahip olması hakkını elde ettiği görülmektedir. Savaşın sonunda belirleyici“Kıyamet Bombası”olarak nitelendirilen atom bombasının Türkiye'de ki yansımaları aktarılmıştır. Bu nokta da savaşın sonunu belirleyen Japonya'nın teslimiyet durumunun çok kolay olmayacağı, bu durumu Türk yazarlarının ortak düşünce çerçevesinde aktardıkları değerlendirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sürecinde Türk basının da Japon kişiliklerin hayatları, savaş sürecinde nasıl bir yaşam sürdükleri ve imparator Hirohito'nun yaşamı ele alınmıştır. Aynı zamanda Japonların inançları doğrultusunda örf ve adetlerine bağlılığı, sosyo-kültürel yaşamlarına yönelik bilgiler de verilmiştir. Türk mizahında Japonya, mecâzi anlatımlarla ele alınmış karikatürler ile görsel olarak Japonya algısı yaratılmıştır. Karikatürler çoğunlukla işgalci Japonya olarak ele alınmış ve bu şekilde davranan ülkelerin sonunun neler olduğu sert bir şekilde yansıtıldığı görülmektedir. Savaş sürecinde türlü sıkıntılarla mücadele eden Türkiye'de Japonya algısının oluşumu ve gelişimi sürecinde nelerin etkili olduğu ele alınarak anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Japan, which is located in Far East, was known as an imperialist power during the World War II in Turkey. Especially, when we have a short glance to the condition of Turkey during the War and Europe before the war, we could find out the hard policies that Turkey faced. Entrance of Japan to War and the perception of Turk press about Japan, caused a comparison between the Japanese and American power and Japan's loss was predicted. The Asianism policy of Japan was evaluated as an extraordinary condition that could not gather supporter. Entrance of Japan to War through attack to Pearl Harbor, was a start point for Japan to use the opportunity of War in Europe to enlarge its lands and to turn to an imperialist power in the region in a short time. By the termination of the War, we witness that all relations of Japan were cut and by declaring war against Japan, Japan's right of speak was confirmed in United Nations' Assembly. The atomic bomb that was evaluated as“The bomb of Hereafter”in turkey caused some interpretations. Turk authors evaluated the case as very hard resignation of War by Japan in their frame of thinking. During the Second World War, Turkish press published the biography of Japanese characters and their lifestyle during War and life of Hirohito the Empire. At the same time, Japanese people's dependence on their tradition and beliefs, some socio-cultural information used to be given in the press. In Turkish humor and metaphorical discourse, the cartoons were used to give a visual perception of Japan. Most of the cartoons represented Japan as an occupant and the conclusion of such countries were shown in a very clear form. In the Turkey that faced many problems during War period, the formation of a perception about Japan, its development and the influential elements on its process would be studied and recounted.