İkinci Dünya Savaşı yıllarında İzmir'de gıda ticareti ve yaşanan bunalım
Food trade and depression experienced in İzmir during the Second World War
  1. Tez No: 383673
  2. Yazar: GURBET GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
20. yüzyılın en öneli siyasi ve askeri olaylarından biri olan ikinci dünya savaşına Türkiye son ana kadar girmedi. Savaş dünyanın çeşitli bölgeleirnde yaşayan halkları etkisine alırken Türkiye'de bu olumsuz durumun yarattığı sıkıntıları fazlasıyla yaşadı. Ekonomisi çoğunlukla ard bölgesinden gelen gıda vb. maddelere bağlı olan İzmir kentinde savaş yıllarında halk, temel gıda maddlerine ulaşmakta büyük sıkıntılar çekti. Bu gıdalar arasında buğday ve ekmek sıkıntısı başı çekmektedir. Ayrıca; şeker, çay, et, kahve, zeytinyağı bulmakta güçlükler yaşandı. Bunların yanısıra savaşın gölgesindeki ithalat ve ihracatta da teknik yetersizliklerden kaynaklı sorunlar ortaya çıktı. Bu çalışmada 1940'lar Türkiyesi'nin en önemli ticaret kentlerinden biri olan İzmir'de savaş dönemi boyunca yaşanna problemler incelendi.
Özet (Çeviri)
Turkey did not enter the second world war one of the most important military and political developments of the 20.th century until the last moment. But Turkey affected exceedingly negativities created by the war. During war years İzmir dependent on products from inner region had difficulties access to basic foodstuffs. Among those foods wheat and bread were the needed most. Additionaly finding sugar, meat, tea, coffee difficulties experienced. besides, in the shadow of war, general measures taken by the goverment both imports and exports led to economic losses and other questions because of tecnical problems. This work examined issues experienced during the second world war in İzmir one of the most important commercial cit of the Turkey during 1940's.