Biyografi kaynaklarında Atatürk ve özel hayatı
Sources biography of Atatürk and private life
  1. Tez No: 383681
  2. Yazar: MUAZZEZ KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Osmanlı Devleti'nin Rumeli topraklarında bulunan Selanik'te doğan Mustafa, Harbiyeyi bitirerek genç bir subay olarak orduya katıldı. Zekası ve diğer kisilik özellikleriyle yıkılmakta olan imparatorlukta yıldızı parlayan birkaç kisiden biriydi. Çanakkale Savası ile baslayan ünü,Kurtulus Savası'nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuolmasıyla doruğa ulastı.Türk Devleti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatıözellikle özel hayatı, Atatürk karsıtlarının en çok ilgilendiği, onu karalamakiçin uydurma bilgiler verdiği bir konu alanı olmustur. O'nun içki ve eğlenceye düskün olduğu, birçok kadınla birlikte olduğu gibi söylentiler bunların basında gelmistir. Mustafa Kemal Atatürk, içki sofraları olarak tabir edilen yemeklerde; memleket meselelerini görüsmüstür. Kadınlarla olan birlikteliği ise; kadınlara günlük ve siyasi alanda verdiği değeri göstermistir.Kadınları erkeklerle esit konuma getiren Atatürk'ün hayatına,kadınlar ilk kez Selanik'te girmistir. Daha sonra yasadığı Sofya, İstanbul, Ankara gibi sehirler de Mustafa Kemal'in özel hayatına etki eden sehirler olmustur. İzmir ise; ilk ve son evliliğini gerçeklestirdiği Latife Hanım'ı karsısına çıkarmıstır. Ancak bu evlilik uzun ömürlü olmamıstır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire?s Rumeli in the territory of Thessaloniki wasborn Mustafa, joined the army as a young officer graduated from theHarbiye. Intelligence and other personality traits that demolished theshining star of empire was one of the few people. Canakkale War, startingwith the reputation of being the founder of the Republic of Turkey,culminating with the acquisition and the War of Independence.Turkish Empire's founder, Mustafa Kemal Ataturk's life especiallyin private life, Ataturk to her the most interest, and attempt to scribble afitting subject area information. He is fond of drinking and fun, as well aswith many rumors that they have at the beginning of the woman. MustafaKemal Ataturk, the drinks referred to as tables of meals; the countrydiscussed the issues. In association with women, women in the political fieldday, and showed his value.Women who during his life on an equal footing with men, womenentered for the first time in Thessaloniki. Later, living in Sofia, Istanbul,Turkey, Mustafa Kemal's private life in cities such as Ankara has beenaffecting the cities. In Izmir, the first and last marriage has realized withLatife Lady. But, this marriage was not long-lasting.