Decentralization policy of Turkey in the process of accession to the EU: The new Metropolitan Municipality Law
AB'ye katılım sürecinde Türkiye'nin yerelleşme politikası: Yeni Büyükşehir Belediye Yasası
  1. Tez No: 383682
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen dünyada artık devletlerden merkezde topladıkları yetkileri yerele devretmeleri ve hizmetlerin halka en yakın birim tarafından verilmesinin (subsidiarity ilkesi) sağlanması beklenmektedir. Bu bağlamda, küreselleşme ile birlikte yerelleşme politikaları da ivme kazanmış ve ülkelerin yönetim alanında çeşitli reformlar yapmalarına neden olmuştur. Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsüyle Türkiye de çeşitli yerelleşme adımları atmış ve atmaya devam etmektedir. Bu noktada, Türkiye'nin yerelleşme politikalarını AB'ye katılım süreci dışında değerlendirmek pek mümkün olmadığı gibi, süreci etkileyen en önemli dış faktörlerden birisi AB'dir. Bu çalışmanın amacı, 6360 sayılı Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nı örnek olarak inceleyerek, ilgili yasanın AB'nin temel yönetim ilkeleri ile ne kadar uyumlu olduğunu tartışmak ve Türkiye'nin yerelleşme sürecine ne ölçüde etki ettiğini saptamaya çalışmaktır. Türk Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetim sisteminin yeniden yapılandırılmasının son örneği 6360 sayılı Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'dır. Çalışmamızda T.C. Anayasası ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na aykırılığı gibi konularla tartışmaların odağı olan yeni yasanın amaçlandığı gibi“Yerelleşme”mi sağlayacağı yoksa“Merkezileşme”eğilimlerini daha da mı güçlendireceği tartışılarak bu yeni yapılanmanın doğuracağı sonuçlar üzerine değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmeler neticesinde ise yasanın olumlu-olumsuz sonuçlarına ilişkin yeni bir tartışma alanı yaratılması ve gerekli düzenlemelerin yapılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, states are expected to transfer the authorization collected in center to local governments and to ensure that services are given by closest units to the people (subsidiarity principles). In this regard, along with globalization, decentralization policies have gained acceleration and paved the way for states to conduct several reforms in administration field. Turkey, with its condition of being candidate state to the European Union, has made certain decentralization steps as well and continues to do so. At this point, it is not quite possible to evaluate decentralization policies of Turkey outside of EU accession process, while the EU is one of the most important external factors affecting the process. The aim of this study is to examine Law no. 6360 New Metropolitan Municipality Law as an example, to discuss whether relevant law is in accordance with basic administrative principles of the EU and to examine its effect on Turkey's decentralization policy. Latest example of the restructuring of Turkish Public Administration and Local Government system is Law no. 6360 New Metropolitan Municipality Law. In our study, it is discussed whether new law, which is the focus of many discussions in subjects like the Constitution of the Republic of Turkey and European Charter of Local Self Government contradiction, will provide“Decentralization”just like its purpose or strengthen“Centralization”tendencies even more and assessments have been made over the possible results of this new structure. As a result of these assessments, a new discussion field related to the positive-negative results of the law is expected to be created along with required regulations.