Optimal adaptive operation of multiple reservoir systems
- Tez No: 38371
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bugüne kadar dünyada doğal kaynakların korunması için yapılan çalışmaların hiçbiri kolay olmamıştır. Ama bu konuda en önemli gelişme II. Dünya Savaşı esnasında geliştirilen sistem analizi yöntemlerinin karmaşık problemleri çözülmesi için kullanılmaya başlanmasıdır. Sistem analizi günümüzde de sürekli kullanılan başarılı bir yaklaşımdır. Bugüne kadar kompleks problemleri çözmede kullanılan en başarılı uygulamalar, matematiksel modeller üzerine temellendirilmiş olanlardır. Çevresel problemlerin çözümü için belli amaçlar veya, alternatif çözümlerin karşılaştırılabileceği kriterler olması gerekir. Bu amaçların en belirgin olanı sosyal faydaların maksimize edilmesidir. Konvansiyonel optimizasyon modellerinde bu amaçla bugüne kadar pekçok farklı yöntemler kullanılmıştır va bu yaklaşımlar gelişimlerine devam etmektedir. Ancak 20. yüzyılda hızla artan nüfus, kuraklık, sera etkisi nedenlerden dolayı su kaynakları üzerinde beliren aşırı baskılar bu konudaki yönetim modellerinin daha etkin ve pratik olması gerektiğini açığa çıkarmıştır. Böylece çeşitli matematik modellerin yanında“Fuzzy Mantığı”olarak adlandırılan ve 1965 yılında ilk kez L.A.Zadeh adlı bir Hintli tarafından geliştirilen değişik bir çözüm yöntemi ortaya çıkmıştır. Fuzzy mantığı, insan mantığına yakın formu ve sözel terimlerle çalışılabilme rahatlığı sayesindeki kolaylıklar nedeniyle son yıllarda pekçok alanda hızla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında da, olasılığa bağlı kısıt sistemiyle oluşturulan lineer programlama tekniği ile, fuzzy tekniği yarı- adaptiv bir rezervuar işletme çalışmasına uygulanarak sonuçları irdelenmiştir. - ıı -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Problems associated with managing land, water, air and energy resources have never been simple. But fortunately, there are analitical processes that reduce the complex environmental problems to manageable levels. During and after World War II a problem- solving approach known as system analysis evolved and proved to be very useful in the solution of complex management problems. System analysis has been applied recently with considerable success to environmental management. The applications that have been most fruitful are based on the mathematical modeling of environmental systems and use of optimization techniques to identify management decisions (Haith, 1982). Management of an environmental problem requires objectives or criteria against which alternative solutions can be measured. One general objective is the maximization of net social benefits. Conventional optimization models are solved by various methods ranging from intuitive trial-and-error approaches to the highly structured procedures of mathematical programming. Whenever possible, most systems analysts prefer to use formal algorithms to solve optimization models. On the other hand in the 20th century there are various strong pressures on water resources management like rapid population growth, industrialization, potential changes in precipitation and evaporation. So water management is gaining more importance throughout the world and different techniques are developed to solve these problems. The most important problem of the water administrators is that it is not possible for them to reach the information about what individual water users can or cannot do to increase their water use efficiency (Kindler, 1992). As a result, the water administration does not know precisely the adjustments available for individual water users. Thus, there is a dilemma. For these kinds of reasons“Fuzzy Logic”approach was developed by L.A. Zadeh (1965) which functions very similar to human logic and the terms used in the formulations are easy to develop and also easy to understand both for the programmer and the user. In the content of this study it is aimed to use a chance- constrained linear programming technique and a simple fuzzy technique for optimal quasy-adaptive operation of a single reservoir system. - i -