Design guidelines for convention centers
- Tez No: 38372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SENCER AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
II. Dünya savaşına kadar, uluslararası kongreler genelde Avrupa' da yapılmış ve diğer kıtalardan çok sınırlı sayıda delege katılmıştır. Savaştan sonra gelir seviyesinin artması, insanların bilgi alışverişinde bulunmak üzere yüzyüze temas etmağe gereksinim duymaları, uluslararası örgütlenmenin ortaya çıkması ile toplantıların sayılarında büyük gelişmeler görülmüş, kongrecilik bir meslek haline gelmiş, buda paralelinde bu gereksinimi karşılayacak kongre yapılarının gelişimine neden olmuştur. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde kongrenin tanımı, amaçları, tarih sürecindeki kongre etkinlikleri, bu etkinliklerin belli başlı özellikleri, sağladığı faydalar, küçük çaplı konferans ve eğitim programlarının büyük kongreler haline gelmesine etki eden faktörler irdelenmiştir. İkinci bölümde, ekonomik gelişim ile artan bilgi alışverişi, haberleşme, şirket ilişkileri, hareket etme, insanların dostluk kurma isteği sonucu ortaya çıkan kongre etkinliklerinin mekana yansıması incelenmiştir. Kongre yapıları içerisinde yer alan mekanların kapasitesi ve niteliği, pazar programlan, kongrelerin tiplerine göre farklılık göstererek altı gruba ayrılan kongre merkezlerinin yer ve pazar, program ve planlama, tasarım kriterleri tek tek ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca ayrıntıları ile ele alınan farklı tiplerdeki kongre merkezlerinin büyük çoğunluğunun Amerika' dan örneklerin oluşturduğu, bunun yanısıra Avrupa ve son yıllarda yeni yerler görmek amacıyla kongre etkinliklerinin önem kazandığı Uzakdoğu, Afrika ve Türkiye' den örneklerle incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ikinci bölümde incelenen farklı tiplerdeki kongre merkezlerinin sağlıklı yapılaşmaları ve bu 6 farklı tipteki merkezden hangisinin seçileceğini, kapasitesini, yerini saptamak için programlamacı ve tasarımcılara ışık tutacak nitelikte programlama ve genel tasarım ilkeleri özetlenmiştir. Dördüncü bölümde kongre etkinliklerinin ülkemizdeki önemi, ülke, kent yapı düzeyinde durumu irdelenerek Türkiye' de bu tür etkinliklerin nerelerde ve nasıl gerçekleştirildiği saptanmıştır. Beşinci bölümde kongre merkezlerinin önemi, 6 farklı tipteki kongre merkezlerinin özellikleri programlamacı ve tasarımcılar için bu 6 farklı tipteki merkezin seçiminde gerekli olan ön fizibilite çalışmalarına kısaca değinilerek, Türkiye' de kongre etkinliklerinin gerçekleştirildiği mekanlar tespit edilip ikinci bölümde yapılan çalışmanın ışığı altında bunların 6 farklı tipe göre irdelenmesi yapılarak öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Until World War II, international congress have been almost always held in Europe and a limited number of delegates have attended the same. In the days following to conclusion of the war, there have been a great increase on the number of such meetings; attending to the congress became a professional assumption and thus an improvement is observed on the structure of the congress as a result of an increase on the general income level; and people's demand to have face to face contacts for data acquisition and formation of international organizations. In chapter one, it is studied that definition and purposes of congress and relating activities in the history, principal properties and benefits of such convention activities and the factors which effected the small sized conferences and academic programs to become greater congress. In chapter two, it is studied that reflection of convention activities over locations as a result of tendency of people to establish friendship to travel, to build inter corporative relations, communications, and to ensure data exchange which increased by economic development. Capacity, quality and market program of locations which take place in the convention buildings differ according to types of congress. It is one by one studied that location, market program planning and design criteria of convention centers which divide into six groups. Furthermore it is found through examination that great majority of convention centers of different types which are studied in detail are consist of samples from US besides Europe and also Far East, Africa and Turkey where convention activities are assumed as important due to desire of people to see new places. In chapter three, İt is studied that well planned structuring of convention centers of different types which are examined in chapter two and it is summarized that programming and general design principles' to assist programming and designing officials so as to determine which of these centers of 6 different types should be selected, and capacity and place of the same.İn chapter four, it is examined that significance of convention activities and their situation as regards coımtry city and building scale and it is determined that where and how such activities are held in Turkey. in chapter five, it is briefly contained that significance and properties of convention centers of 6 different types and preliminary feasibility study necessary for the programming and designing officials to select öne of such centers of six different types; and it is determined that the locations where convention activities are held in Turkey, and suggestions are offered by reviewing the same according 6 different types, under the study set fort in chapter two.