Analysis and site planning proposals for Kemeraltı mosques of historical valve
  1. Tez No: 38370
  2. Yazar: SEVİL TOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BOZOK ÖZERDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kemeraltı Camileri çevre düzenlemesine ait öneriler geliştirilmiştir. Camiler üzerine yoğunlaşan ilgi, işlevsel ve simgesel özelliklerine bağlı olduğu kadar, mimarlık ve mühendislik eylem en yüksek düzeyini işgal etemeleri sonucudur. Bunun dışında camilerin bezemeleri de ilgi toplamıştır. Osmanlı camilerinde minare ve kubbe güçlü görsel öğeler olarak cami simgesi niteliğini kazanmıştır. Yüzyıllar boyunca bu siluet pek değişmemiştir. Camilerde dış görünüş ile ilgili bu simgesel nitelikten başka iç ve dış mekanla ilgili işlevsel ve yaşantısal özellikler önem taşımışlardır. Birinci bölümde camilerle ilgili tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde başlangıç döneminden itibaren tarihsel süreçte camilerin mekansal gelişimi anlatılmıştır. Osmanlı mimarisinde tipolojik sınıflamaya esas alınan sitrüktür sorunlarında yanlış anlamalar olduğu için ve elimizde Karahanlı ve Gazneli sanatına ait yeterli kaynak bulunmadığından, Büyük Selçuklu İmparatorluğu ile başlatabildiğimiz camiler tipolojik sınıflandırma yerine, tarihsel süreç gözönünde tutularak iç mekansal gelişmeleri anlatılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu Beylikler Devri camilerin iç mekan gelişmeleri anlatıldıktan sonra İzmir Kemeraltı Camileri mekan özelliklerine ışık tutması açısından Batı Anadolu'daki gelişmeler incelenmiştir. Daha sonra Erken Devir Osmanlı Üslubundan başlayarak merkezi mekana gidiş safha safha anlatılmıştır. Osmanlı Klasik dönemine ait bilgi verildikten sonra Avrupa etkisi altındaki dönem ve Yeni Klasik Üslup incelenmiştir.Bu çalışmada camilerin dış mekansal gelişimi üzerinde de durulmuştur Üçüncü bölümde Aiol, İyon, Helenistik Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı kültür dönemlerinin yaşadığı İzmir Kentinin tarihi anlatılmış, bu uygarlıkların İzmir Kentine yaptığı mimarlık, şehircilik, kültür kalkıları ve tahriplerinden söz edilmiştir. Ardından başlangıç döneminden itibaren günümüze ulaşamayan İzmir Camilerinin tarihçeleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu güne ulaşabilen İzmir Camilerinin tarihçeleri anlatıldıktan sonra anıtsal cami mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği ülkemizde tasarımlarıyla, dış mimarideki görünüşleriyle öğeleri arasındaki biçimsel uyumsuzluklarıyla günümüzde yapılan camilerin eleştirisi yapılmış, bu sorunun nedenleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, vaktiyle deniz kıyısında bulunan Kemeraltı Caddesinin çevrelediği küçük ve sığ bir limanın zaman içinde dolması ve doldurulmasıyla gelişen, çarşı bölgesi olarak 19.yy. sonlan ve 20.yy. başlarında hâla geçmiş yılların lonca sisteminin izlerini taşıyan, burada çeşitli kullanış tipleri belirli yerlerde gruplanmış olarak bir mekanda yer alnış, izleri günümüzde de sürülebilen geleneksel Kemeraltı Çarşısının, tarihsel, mekansal gelişimi ve yapısal dağılımından sözedilmiştir. Daha sonra yay biçimindeki Kemeraltında yer alan Kemeraltı Camileri olarak adlandırılan, Kemeraltı Cami, Başdurak Cami, Kestane pazarı Cami, Şadırvanaltı Cami ve Hisar Cami'nin dış ve iç mekan özellikleri ve bezemelerinden sözedilmiştir. Beşinci bölümde ise Kemeraltı Camilerinin dış mekan özellikleri gözönünde tutularak, çağdaş düzenleme ilkelerine ve koruma kapsamına uygun olarak, çevre düzenlemesine ilişkin belirgin öneriler yer almıştır. Altıncı bölümde ise çalışmanın amacı üzerinde durulmuş, tarihi çevre korumasında önemi olan sistem metodolojisiyle tez sonuçlandırılmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some proposals are offered for the site planning of Kemeralh Mosques. The attention paid to the mosques is a result of their functional and symbolic characteristics as well as mem being the representatives of climax of architectural and engineering studies. The beauty of the embellishment is an other point mat appeals the interest The minaret and dome, because of being effective visual elements, are the symbols of the Ottoman Mosques. The first impressions a mosque building gives are the prismatic body and the silhouette of the dome. The silhouette has not changed for hundreds of years. In addition to this symbolic look from outside the functional specialities related with both inner and outer spaces carried importance, too. Part I provides the descriptive information related with mosque and mosque architecture. Part II tells about the improvement of space idea in the mosques starting from the beginning period throughout history. The study starts with ate Great Seljuk Empire because we do not have enough documentation on Karakhanids and Ghaznis; and the structural problems, which are taken as basis for typological classification in Ottoman architecture, cause some misunderstandings. So instead of typological classification the study of the inner space improvements throughout the history is preferred. Anatolian Seljuks, Anatolian Beyliks periods are studied in order. The improvements in Western Anatolia are evaluated because of their effects to Kemeralh Mosques space improvements in Izmir. The improvement of the space unity idea is evaluated step by step starting from the early periods of Ottoman style. After some information is provided on the classical period of Ottomans, the period under the impression of Europe and the new classical style are studied. The improvement of the outer spaces of the mosques is euqluated, too. The history of Izmir city through the cultural periods of Aiolians, Ionians, Hellens, Byzantines, Romans, Seljuks and Ottomans is covered in Part HL Their positive effects to architecture, city planning and cultural life as well as their destructions are mentioned. The histories of the mosques those did not reach today starting from the beginning period are provided as well as the histories of the mosques made today. The criticise of the mosques because of their incongruity of their elements is given.The reasons are evaluated. Part rV is about Kemeralh. This area was by the coast once. As time passed the inner port was loaded either naturally or artificially. By the end of the 19m century and the beginning of the 20m century this area started to improve as a market area. The traces of the old guild days, the improvement of Kemeram market area historically, space wise and structurally are discussed in tins part We see that the mosques in Kemeram are on the bow shaped axis and located at the intersection point of this axis with the radial shaped axis. Then their inner and outer spaces and Kemeram, Başdurak, Kestanepazan, Şadırvanalu and Hisar. The proposals for the site planning under the lights of the outer spaces of Kemeram mosques, principals of modern planning and conservation are given in part V The purpose of the research is discussed in the last part A system methodology is provided for the Conservation of the historical environment II