The Role of natural lighting (Daylighting) in interior spaces
  1. Tez No: 38373
  2. Yazar: DENİZ KOKTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA CİMCÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ana teması, mimari tasarımı etkileyen tasarım faktörlerinden ışık, doğal ışık, gün ışığı kavramlarını daha ayrıntılı araştırmak, proje etüdlerindeki etkisi önemini belirterek teorik bilgilerle ve örneklerle açıklamaktır. Gün ışığı kavramı ile beraber, gün ışığı tasarımı ve ışık-mekan ilişkisi tezin kapsamını oluşturmuştur. Bu kapsam doğrultusunda araştırmamızın sınırları belirlenerek, uygulama için seçilen mekanlar değişik mimari eğitim stüdyolarıdır. Araştırmanın ilk bölümünde, ışığın fiziksel yönü ışık elementleri ve ışık ile ilgili tanımlamalar yapılmıştır, ikinci bölümde ışığı tanımlamamızı, algılamamızı ve önemini kavramamızı sağlayan görme organımız olan gözümüzün yapısı incelenmiştir. Algılama, kontrast gibi kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ışık çeşitleri belirtilerek gerekli tanımlamalar yapılarak içerikleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmamızın ana temasını oluşturan "gün ışığfnın ayrıntılı olarak teorik bilgileri verilerek, araştırmamızda gerekli olabilecek metodlar açıklanmıştır. Beş ve altıncı bölümlerde teorik bilgiler edindiğimiz gün ışığının tasarımdaki öneminin kavranması ve etkisinin görülmesi için seçtiğimiz mimari eğitim stüdyolarında gün ışığı için tasarım faktörleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Yedinci bölümde daha önce elde ettiğimiz teorik bilgiler ve metodlarla gün ışığı tasarımı değişik mimarlık stüdyolarında uygulamalı olarak incelenerek bu mekanlarda oluşan gün ışığı aydınlatma durumu belirtilmiştir. sonuç olarak ışık, gün ışığı, gün ışığı tasarımı kavramları hakkında aldığımız bilgiler ve uygulamalarla mimari tasarımdaki etkisi de belirtilerek konunun daha iyi algılanması, bu konuda çeşitli öneriler getirilerek gün ışığının, mimari tasarım için daha bilinçli kullanılması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Işık Gün ışığı Gün ışığı tasarımı Gün ışığı kavramı Mimari stüdyo Mimaride gün ışığı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main subject of this project is detailed researching of the factors of design which effect the design; light, natural light, daylight and emphasize their importance on the projects showing theoretical knowledge and examples. The concepts of this project are the daylight design and the relation between light site within the daylighting concept. The border of this project will be determined through the mantioned concept and the places which had been choosen for practice are educational architectural studios. At the first chapter of the project, the physical properties of light, the elements of light at the had been defined. At the second stage of the project the structure of the eye had been studied that would help us to understand the concept and the importance of the light. The perception and contrast concepts had been examples. At the third stage, the types and the implient of light had been explaned and the necessary definitions had been quated. At the fourth stage the theoretical knowledge of the“daylight”, as the main subject of this project, had been shown and the necessary methods for project are explained. At the fifth and sixth stage, the designed factors of daylight are explained as ideology at the choosen architectural educational studioes which helped us to understand the importance and to see the effects of the daylight that shows the theorotical knowledge. At the seventh stage the daylight design put in the practice at different architectural studious with the previous theorotical knowledges and methods, thus the situation at the daylight creation at those places had been determined. As a conclusion, the subject matter had come into better understanding with the information and practice about light, daylight at daylighting design and also with showing the effects of the architectural design. The conscious use of the daylight got as forget of the project for architectural design with different suggestions. Key Words : Light Daylight Daylighting Design Daylighting Process Architectural Studio Daylighting in Architectural Studio