An Application of MRPII in chemical industry
- Tez No: 38374
- Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR A. ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
MRP, 70' li yılların başından beri dünyada geniş bir kullanım alanı bulmuş büyük ölçekli bir üretim yönetimi sistemidir. Başlangıçta, sadece malzeme ihtiyacını, üretim formüllerine göre belirleyen MRP sistemlerine, ' daha sonraları birçok eklemeler (Ana Üretim Planlama, Üretim Aktiviteleri Kontrolü, Kapasite Planlama, Kapasite İhtiyaçları Planlama ve Satinalma) yapılarak MRPII (Üretim Kaynakları Planlama) sistemleri geliştirilmiştir. MRPII sistemleri üretim yapan bir firmanın tüm fonksiyonlarını ^.içerdiklerinden dolayı komple bir yönetim sistemi statüsüne kavuşmuşlardır. Bu çalışmada, önce MRPII sistemleri hakkında kısaca bilgi verilmiş, daha sonra kimya endüstrisinde (DYO ve Sadolin A.Ş.) kullanılmakta olan bir MRPII sistemi (AMAPS/Q) incelenmiş ve bu sistemin daha etkili kullanılabilmesi için kapasite kısıtlarına dayalı küçük bir üretim planlama uygulaması geliştirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Material Requirement Planning (MRP) has been the most widely implemented large scale production management system since the early 1970' s. The early computerized application of MRP were built around a Bill of Material Processor (BOMP) which converted a discrete plan of production for a parent item into a discrete plan of production or purchasing for component items. As time passed, various operational functions (Master Production Scheduling, Production Activity Control, Rough Cut Capacity Planning, Capacity Requirements Planning and Purchasing} were added to extend the range of the tasks that these software system supported. The combination of these functions constituted the MRPII (Manufacturing Resource Planning) system. In this study, firstly some general information about MRPII system has been given, then an MRPII package (AMAPS/Q) used in chemical industry (DYO ve SADOLIN A.Ş.) has been analyzed. And, at the end, for using this MRPII package more effectively, a weekly production planning tool based on production capacity was developed.