Mısır çocuk edebiyatında Kâmil Keylânî
In the Egyptian children's literature Kamil Kilani
  1. Tez No: 383736
  2. Yazar: REMZİ AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT UYLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mısır, Arap ülkelerinin en kalabalık ve bazı bakımlardan en ilerlemiş olan ülkesidir. Medeniyetler beşiği olan Ortadoğuda yer almakta olup çok eski ve köklü bir tarihi vardır. 1800'lü yıllardan itibaren önemli olaylar yaşamış, birçok alanda yenilikler yapmış ve Arap Dünyasının öncü ülkesi olmuştur. Pek çok Arap ülkesi gibi, Mısır da çocuk edebiyatıyla geç tanışmış olsa da, bu konuda kısa sürede küçümsenemeyecek bir aşama kaydetmiş, birçok alanda olduğu gibi, bu alanda da Arap Dünyasının lideri olmuş ve bu konuya eğilen birçok şair yetiştirmiştir. Şüphesiz bunların önde gelenlerinden birisi de Kâmil Keylânî'dir. Keylanî, hayatını çocuklara ve onları yetiştirmeye adayan öncü şair ve yazarlardandır. Türkiye'de pek tanınmayan, ama eserleri tüm Arap Dünyasında okunan Kâmil Keylânî, hayatını çocuk edebiyatına adamış, bu alanda birçok hikâye ve şiir yazmış, batı edebiyatının şaheser eserlerini Arapçaya uyarlamıştır. Bu önemli çalışmalarına ek olarak, klasik Arap Edebiyatının bazı eserlerini tahkik ve şerh ederek yayınlamıştır. Üstün ahlakı ve bilgisi sayesinde herkesi kendine hayran bırakan Kâmil Keylânî'nin eserleri de büyük beğeni toplamış, çağdaşı olan büyük şair Ahmet Şevkî, Şekip Arslan gibi birçok ünlünün takdirini kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Egypt is the most populous country of the Arab population and in same ways, the very advanced. First, it has a very old history. Egypt, now acquainted with children's literature such as many Arab countries, but It has made great strides in a short time and It was the leader of the Arap World in this area such as many literary areas. Accordingly, many poets grew up on this topic. No doupt that Kamil Kilani is one of the leading them. Kamil Kilani, has devoted her life to raising children. İn other words, he devoted himself to literature for children and wrote many stories and poems in this area. Also he adopted into Arabic the masterpieces of Western Literature. İn addition, he published some important work in Classical Arabic Literature by verification and annotation. Although unrecognized in Turkey, many of his works are read ing the Arab World.