Arap çocuk edebiyatı
Arab children's litrerature
- Tez No: 294716
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
Çocuk edebiyatı kavramı Rönesans hareketi ile birlikte ilk kez Batıda telaffuz edilmeye başlamış, daha sonra bu yeni kavram bilim ve edebiyat çevrelerinin ilgisini çekmiş, kısa sürede hızla tüm dünyaya yayılmış ve dünyanın her tarafında çocuklara yönelik sayısız eser kaleme alınmıştır.Arap dünyasında ise pek çok Doğu ülkesinde olduğu gibi çocuk edebiyatı kavramı, Batı'dan çok daha sonraları anılmaya başlanmıştır. Bu kavramla çok geç tanışmış olsalar da Arap Dünyası, bu alanda kısa sürede küçümsenemeyecek bir aşama kaydetmiştir. Çalışmamızdaki amaç, Arap Edebiyatçılarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda Arap Dünyasında Çocuk Edebiyatı alanında kaydedilen bu aşamanın neticesinde gelinen noktayı göstermektir.Çalışmamızı iki bölüm halinde ele alarak birinci bölümde; tüm dünyada kabul gören bilimsel veriler ışığında çocuk ve çocuk edebiyatı kavramı, çocuğun zihinsel ve dilsel gelişim süreçleri, dünyada ve Arap dünyasında çocuk edebiyatının durumu ve geçirdiği tarihsel süreç ve çocuk edebiyatında başlıca edebi türler hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştık.İkinci bölümde, Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, Filistin, Tunus, Suudi Arabistan, Fas, Libya, Cezayir, Bahreyn, Kuveyt, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Sudan, Umman Sultanlığı ve Moritanya gibi on dokuz Arap ülkesinde Çocuk edebiyatının geçmişi ve mevcut durumu hakkında bazı önemli bilgileri vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the real sense for the first time, the concept of children and children?s literature began to be pronounced in the West, with the Renaissance Movement. Then, this new concept that attracted the scientific and literary circles spreaded quickly in a short time to the whole world and was written numerous works for young readers in the each side of the world.In the Arab world, the concept of children?s literature began to be pronounced later than Western as in many Eastern countries. Although this concept was recognized too late, the Arab world have been considerable progress in this field in a short time. The aim of our study, according to the research conducted by the Arab writers, recorded in the field of children?s literature in the Arab world as a result of this stage is to show point reached.Our work is consisted two parts and in the first part, according to scientific data is accepted all over the world, we tried to give some information about the concept of children?s literature, child?s cognitive and linguistic development phases, historical process of children?s literature in the world and in Arab world and the major literary genres of children?s literature etc?İn the second part, we tried to provide some information about historical process and current status of children?s literature in 19 Arab countries: Egypt Syria, lebanon, Jordan, Iraq, Palestine, Tunis, Saudi Arabia, Morocco, Libya, Algeria, Bahrain, Kuwait, Yemen, United Arab Emirates, Qatar, Sudan, Sultanate of Oman and Mauritania.